reklamı kapat

Kripto Piyasası Büyük Yatırımcıları Bekliyor

12 Nisan 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Bitcoin fiyatının ocak ayından bu yana düşmesi kimilerine göre Bitcoin’e olan güvenin azalmasından kaynaklanıyor. Yine de bazı bireysel yatırımcılar bu düşüşü iyi bir fırsat olarak görüp kripto piyasasına adım attı.

Bitcoin 10 yıllık tarihinde birkaç kez büyük düzeltme yaşadı. Son düzeltme 19 bin dolardan 6 bin dolara kadardı ve en kötü üçüncü düşüştü. Bitcoin değerinin %72’sini kaybetti.

Tarihin gösterdiği bir başka şey ise Bitcoin’in bütün büyük düzeltmelerden sonra tekrar en yüksek fiyatına geldiği. Tom Lee ve Peter Thiel gibi ünlü yatırımcılar son düzeltmenin önceki düzeltmelere çok benzediğini ve Bitcoin’in gelecekte eski fayatına dönebileceğini ifade etti. Geri dönüşün sağlanabilmesi için Bitcoin’e hacim getirebilecek girişimler gerekiyor. Lee’ye göre hacim dev yatırımcılar tarafından sağlanacak ve önümüzdeki günlerde büyük yatırımlar göreceğiz.

Başarılı Blockchain projesi Augur’un kurucularından Jeremy Gardner, borsa dışı menkul kıymetler piyasası (OTC) yatırımcılarının kriptolara milyonlarca dolar değerinde yatırım yapabileceğini belirtti. OTC yolu ile bazı yatırımcılar madenci şirketlerle anlaşıyor veya balinalarla anlaşma sağlıyor.

2015’den beri kripto piyasası büyük yatırımcıların kripto piyasalarına girmesini bekledi ancak talep beklenenden azdı. Diğer yandan Visa yöneticisi ve Bitcoin Vakfı kurucularından Jon Matonis Goldman Sach gibi büyük firmaların yakın gelecekte kripto piyasasına girebileceğini belirtti. Böylece kurumsal talebin giderek artması mümkün olabilir.

‘’Bence büyük bankaların Bitcoin’le ilgilenmesi müthiş bir haber. Bankalar Bitcoin için yeni bir pazar oluşturabilir. Hatta Bitcoin için piyasa faizi pazarları bile görebiliriz. Libor’u yeterince duyduk, Bibor zamanı geliyor.’’

Şimdiden Japonya ve Güney Kore’de çok sayıda bireysel yatırımcı Bitcoin’e ve diğer kripto paralara büyük yatırımlar yapmış durumda. Eğer beklendiği gibi büyük firmalar kripto piyasasına giriş yaparlarsa kripto piyasalarında yakın zamanda hızlı bir çıkış görebiliriz.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.