reklamı kapat

Japonya’daki Kripto Para Ticaretine Yönelik Resmi Rakamlar Açıklandı

10 Nisan 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Japonya Finansal Hizmetler Dairesi (FSA) ülkedeki kripto para yatırımcılarına yönelik istatistikleri ilk kez paylaştı.

Japonya merkezli 17 farklı borsadan elde edilen istatistiklere göre 31 Mart itibariyle ülkede kripto para ticareti yapan 3.5 milyonu aşkın yatırımcı bulunuyor. %28’i 20’li yaşlarda, %34’ü 30 yaşlarda ve %22’si de 40’lı yaşlarda olan bu yatırımcılar ülkedeki kripto para ticaretinde önemli bir paya sahipler.

Mart ayında FSA tarafından kurulan Kripto Para Çalışma Komisyonu’nun ilk toplantısında açıklanan bu veriler Coincheck faciasından sonra sektöre daha fazla şeffaflık katmak yönündeki çabalarının bir sonucu olarak kabul ediliyor.

Japonya Finansal Hizmetler Dairesine göre ülkedeki kripto para ticaretine yönelik istatistiklerin incelenmesi ve açıklanması devletin sektördeki kapsamlı incelemelere yönelik attığı önemli bir adım olarak görülüyor.

Ayrıca raporda kripto paralarla marj ticareti ve vadeli işlemler gerçekleştiren yatırımcıların sayısı da Mart ayı itibariyle 142.842 olarak açıklandı. Sektörde son yıllarda yaşanan bu artış oldukça dikkate değer. Öyle ki Japonya Finansal Hizmetler Dairesi’nin verilerine göre 2014 yılında 22 milyon dolar olan yıllık işlem hacmi 2017 itibariyle 97 milyar dolara yükselmiş durumda. Ajansa göre 2014 yılında 2 milyon dolarlık paya sahip olan vadeli işlem sözleşmeleri ve marj ticareti rakamları ise 2017 yılıyla birlikte 543 milyar dolara yükseldi.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER