reklamı kapat

Bank of America: Bitcoin Bir Balondu Ve Patladı!

12 Nisan 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Ünlü finansal kuruluş Bank of America bünyesinde çalışan bir grup araştırmacı Bitcoin’in tarih boyunca görülen “en büyük balon” olabileceğini iddia eden bir açıklama yayınladı. Geçtiğimiz pazar gün yayınlanan açıklamaya göre araştırmacılar ilgi çekici noktalara parmak bastı.

Bank of America’da yatırım stratejisti olarak çalışan Michael Hartnett yapılan araştırma kapsamında mevcut kripto para piyasasını inceledi. Piyasanın geçtiğimiz yıldan beri %60 oranına varan bir düzeltme yaşadığına işaret eden Hartnett “oluşan balonun patladığını” ifade etti. Dünyaca ünlü haber ajansı Bloomberg tarafından bildirilen habere göre araştırmacılar iddialarını desteklemek adına tarihte yaşanan meşhur ekonomik balonları Bitcoin ile karşılaştıran bir tablo yayınladı. Tablo şu tarihi olayları kapsıyor: 18. yüzyılda gerçekleşen Mississippi Şirketi ve South Sea Şirketi hadiseleri, Altın balonu, 1929’da ABD borsalarının oluşturdukları balon ve lale balonu.

Banka tarafından oluşturulan araştırma grubunun yayınladığı tablo Bitcoin balonunun tarihteki diğer balonlara olan benzerliğine açık bir şekilde dikkatleri çekiyor. Buna göre Bitcoin fiyatları zirve yaptığında üç yıl önceki fiyatın yaklaşık altmış katına ulaştı. Hollanda lale balonu hadisesine göre lale fiyatları normal fiyatın yaklaşık kırk katı üzerine çıkmıştı.

Haberin yazıldığı sırada coinmarketcap.com’dan alınan verilere göre Bitcoin’in güncel fiyatı 6931 dolar civarında seyrediyor. Banka araştırmacılarının tablosuna göre tarihteki meşhur balonlar sona erince ürünlerin fiyatları başlangıç seviyesine yeniden dönüyor.

Bank of America araştırmacılarının raporu ilk kez incelendiğinde oldukça ilgi çekici bir izlenim uyandırsa da aslında bu durumun Bitcoin için tamamen aynı olmadığını ifade edebiliriz. Lider kripto para biriminin fiyatı tarihteki balonların aksine 2010 ve 2011 yıllarında 120 dolardan 11 dolara aniden çakılmıştı. Üstelik Bitcoin’in 2013 ve 2014 yıllarında yaşadığı ani fiyat artışı da geleneksel balonların durumuyla örtüşmüyor. Öte yandan şimdiye dek Bitcoin’i yalnızca bir balon olarak değerlendiren ve bu doğrultuda açıklama yapan kişilere rağmen lider kripto para daima yoluna emin adımlarla devam etti.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.