reklamı kapat

Ünlü Wall Street Analisti Tom Lee: Vergi Döneminden Sonra Bitcoin Tekrar Kendini Bulacaktır

17:00
6 Nisan 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

CNBC’nin 5 Nisan tarihli haberine göre Fundstrat’s CEO’su Tom Lee, ABD’de vergi döneminin sona ermesiyle kripto para birimlerinde büyük artışların olacağını iddia ediyor.

Perşembe günü yayınlanan haberde Tom Lee, ABD’li kripto para yatırımcılarının yaklaşık 25 milyar dolarlık sermaye kazancı vergisi ödemesi yapacaklarını, bu yüzden de borsaların ve yatırımcılarında vergi borçlarını ödemek için kripto para birimlerini sattıkları ifade etti.

ABD yargısının kripto para gelirlerini vergilendirme kararı sonrası 2017’de 1 miyar dolardan fazla gelir elde eden birçok borsa satış baskısına maruz kaldı. Bu borsalar gelirlerini Amerikan Doları olarak değil. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinde tutuyorlardı. Dolayısıyla vergi yükümlülüklerinden doğan vergi borçlarını ödemek için şu an Bitcoin ve Ethereum satışı yapıyorlar.

Kripto para piyasaları, 2018’in ilk çeyreğinde %50’ye yakın değer kaybı olduğunu açıkladı. Bu açıklamalarda Bitcoin ve Ethereum’un en kötü ilk çeyrek performansı olarak karşımıza çıkıyor. Aralık 2017’de Bitcoin’in 20.000 dolara ulaşmasıyla ceplerini dolduran ABD vatandaşları sermaye kazançlarından doğan vergi yükümlülüklerini 15 Nisan’a kadar yerine getirmek zorunda kalacak.

Vergi dönemi bittiikten kısa bir süre sonra Bitcoin’in tekrar kendini bulmasını bekliyoruz.

Lee ayrıca geçtiğimiz ay Bitcoin’in 2020 Mart ayında 91.000 dolar olacağı iddiasında bulundu. Geçtiğimiz Ocak ayında Bitcoin’in fiyatı 9.000 dolar iken Lee CNBC’ye verdiği röportajda 2022 yılındaki 25.000 dolar tahmini yerine 2018 yılı sonunda bu hedefe ulaşacağını ifade etti.

ABD’de vergi dönemi 15 Nisan’da son buluyor. Thomas Lee’nin görüşlerine katılıyor musunuz? Yorumlarda bize kendi düşüncelerinizi bildirirseniz büyük mutluluk duyarız.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.