reklamı kapat

22 Avrupa Ülkesinden Blockchain Ortaklığı

12 Nisan 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Avrupa devletleri blockchain çatısı altında yeniden bir araya geliyor. Avrupa kıtasında yer alan 22 farklı devlet bilgi alışverişi sürecine hizmet etmesi hedeflenen bir blockchain ortaklığı meydana getirdi.

Aralarında Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Norveç, İspanya ve Hollanda gibi ülkelerin de bulunduğu grup geçtiğimiz salı günü Avrupa Komisyonu aracılığıyla ortak bir basın bildirisi yayınladı. Buna göre sözü geçen devletler Avrupa Blockchain Ortaklığı adı altında yeni bir oluşuma dahil olacaklar.

Avrupa Blockchain Ortaklığı’nın kurulmasındaki amaçlardan en önemlisi Blockchain teknolojisine yönelik uygulanan “farklı yaklaşımlardan” kaynaklanan sorunları ortadan kaldırmak olarak ifade edildi. Buna göre üye devletler arasında teknolojiye yönelik teknik ve düzenleyici uzmanlıklar paylaşılacak. Böylece Avrupa Birliği çapındaki pazarda kullanılacak blockchain uygulamalarının geliştirilmesine imkan sağlanacak.

Dijital Ekonomi ve Toplum çalışma alanında faaliyetlerini sürdüren Avrupa Komisyonu üyesi Mariya Gabriel gelecekte bütün kamu hizmeti sağlayan kurumların Blockchain teknolojisini kullanacağını ifade etti. Gabriel “böylesi bir ortaklığın blockchain teknolojisini vatandaşlarımız için daha kullanışlı ve faydalanılabilir hale getirme potansiyeli bulunduğunu” sözlerine ekledi.

Avrupa Blockchain Ortaklığı devletlerin blockchain alanında birlikte hareket edebilmelerine olanak sağlayacak. Ayrıca bu ortaklık sayesinde Blockchain teknolojisinden faydalanılarak geliştirilen hizmetlerin çeşitli alanlara uygulanması ve karşılıklı bir şekilde kullanılabilmesi daha kolay hale gelecek.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Avrupa Komisyonu üyesi Mariya Gabriel şu ifadeleri kaydetti:

“Blockchain teknolojisi Avrupa ve ortaklığa üye ülkeler için büyük bir fırsat. Blockchain’den faydalanan ülkeler hâlihazırda uyguladıkları bilgi sistemlerini gözden geçirebilirler böylece kişisel verilerin daha iyi korunmasını sağlayabilirler. Bu teknolojiyle kullanıcıların güvenini daha çok kazanan ülkeler yeni alanlarda lider konuma gelebilirler, ülkede bulunan vatandaşlar da ülkelerinin bu durumundan istifade edebilirler.”

Avrupa Birliği geçtiğimiz şubat ayında “Blockchain Gözlemevi ve Forumu’nu” kurarak bu alandaki çalışmalarına hız verdiğini topluluğa ispat etmişti. Avrupa Komisyonu ise bu doğrultuda Blockchain gibi yeni gelişen teknolojilere girişimcileri teşvik etmek amacıyla bu yılın ortalarında bir çeşit Finansal Teknoloji Laboratuarı oluşturacağını açıkladı. Ayrıca bahsi geçen ortaklığın geçtiğimiz kasım ayında yayınlanan ve Avrupa Birliği sınırlarındaki blockchain altyapısının potansiyeline işaret eden bir çalışma neticesinde gerçekleştiği ifade ediliyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.