reklamı kapat

”Bitcoin Balon Değil, İğne”

3 Nisan 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Bitcoin Vakfı kurucularından ve VISA yöneticilerinden Jon Matonis büyük bankaların ve Goldman Sachs gibi büyük finansal kuruluşların Bitcoin’e yatırım yapmasının Bitcoin likiditesini arttırabileceğini ifade etti. Matonis buna bağlı olarak Bitcoin fiyatının da yükseleceğini ön görüyor.

Matonis şu açıklamalarda bulundu:

‘’Bence büyük bankaların Bitcoin’le ilgilenmesi müthiş bir haber. Bankalar Bitcoin için yeni bir pazar oluşturabilir. Hatta Bitcoin için piyasa faizi pazarları bile görebiliriz. Libor’u yeterince duyduk, Bibor zamanı geliyor.’’

Şu anda kripto para piyasası fazlaca volatil. Volatil olmasının sebeplerinden bir tanesi likidite sorunu. Ocak ayından bu yana devam eden fiyat düzeltmesinden dolayı Bitcoin’in günlük işlem hacmi giderek daraldı. İşlem hacminin bu denli düşmesi balinaların ve kurumsal yatırımcıların piyasayı manipüle etmesine yol açtı.

Yakın zamanda ABD Borsalar ve Sermaye Piyasaları Kurumu SEC’e Bitcoin ETF’lerinin ABD borsalarında işlem görmesi teklifinde bulunuldu. Goldman Sachs gibi büyük finansal kurumlar Bitcoin yatırımlarına başlarsa, ardından birçok kurumun kripto paralara yatırım yaptığını göreceğiz. Şu an ABD kurumsal yatırımcılarından yoğun bir ilgi var ancak henüz bu kanattan Bitcoin’e doğru para akmıyor. Diğer yandan Japonya kurumsal yatırımcılar konusunda istisna olarak görülebilir. Büyük firmalar büyük paralarla perakende işlemler yapıyor.

Matonis Bitcoin’in balon olduğunu düşünenlere şunu söyledi:

‘’Bitcoin bir balon değil. Olsa olsa iğne olabilir. Geleneksel global ekonomi balonunu patlatacak bir iğne. Asıl balon merkez bankalarının hisse senetleri piyasası ve tahvil piyasası, orta vadede patlamaları kaçınılmaz.’’

Büyük firma ve kurumların Bitcoin piyasasına ne zaman gireceği tam olarak belli değil. Son zamanlarda ana akım medyada Bitcoin aleyhine fazlaca olumsuz haber yapılıyor. Eğer kripto para piyasası kısa vadede toparlanır ve Bitcoin tarihi en yüksek fiyatına tekrar ulaşırsa bankalar kripto para piyasalarına sıcak bakabilirler.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.