X


SEC Bitcoin ETF Başvurularını Niçin Reddetti? Piyasayı Neler Bekliyor?

SEC Bitcoin ETF başvurularından bazılarını reddetti. Peki bu kararın gerekçeleri neler ve piyasayı gelecekte neler bekliyor?
09:00
23 Ağustos 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF) son zamanlarda kripto para piyasasının gündemini en sık meşgul eden konuların başında geliyor. Kullanıcıların çoğunun gözü kulağı Amerikan Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonuna (SEC) yapılmış ETF başvurularına ilişkin verilecek karardaydı. SEC ülkemizin kullandığı zaman dilimine göre 23 Ağustos Perşembe günü yayımladığı bir raporda bu başvurulardan bazılarını reddettiğini duyurdu.

SEC’e şimdiye dek çok sayıda Bitcoin ETF başvurusu yapıldı. Komisyon bu kararlardan hiçbirini henüz kabul etmedi. Söz konusu başvurular ya reddedildi ya da karar tarihleri yasal sınırlar çerçevesinde ertelendi. Ertelenen başvurulardan birinin karar günü yaklaştıkça konu gündemde kendine yeniden yer bulmuştu.

SEC’in raporunda başvurunun niteliğine ve takip edilen sürece ilişkin detaylara  yer veriliyor. Ayrıca başvurunun niçin reddedildiği de tüm detaylarıyla belirtiliyor. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmiş:

Bu rapor önerilen kural değişikliğini reddeder. Komisyonun önerilen kural değişikliğine ilişkin verdiği red kararı ne Bitcoin’le ilgili yapılmış bir değerlendirmeye ne de bir yenilik ve yatırım olarak değeri ya da kullanım alanı bulunan Blockchain teknolojisine bağlı değildir. Komisyon önerilen kural değişikliğini reddetmiştir çünkü başvuruyu yapan borsa, “Borsa Yasasının” ve “Komisyon’un Uygulama Kurallarının” gerekliliklerini yerine getirmemiştir. Sonuç olarak borsa; ulusal bir menkul kıymet borsasının dolandırıcılığı, manipülatif davranış ve uygulamaları engelleyici şekilde tasarlanma gerekliliğine uymamıştır.

SEC Bitcoin ETF başvurularını ilk defa reddetmiyor. Komisyon geçtiğimiz ayın sonlarında yayımladığı raporda Winklevoss kardeşlerin başvurusunu ikinci kez reddettiğini duyurmuştu. Bu kararın ardından piyasanın tepki verdiğini ve Bitcoin fiyatının makul bir oranda gerilediğine şahit olmuştuk. SEC’in son kararının ardından piyasada benzer bir senaryo izlenebilir. Ancak haberin hazırlandığı sıralarda BTC 6.399 dolardan işlem görüyor ve henüz karara tepki vermişe benzemiyor.

SEC’e Bitcoin ETF’lerine ilişkin yapılmış diğer başvurulara ilişkin süreçler henüz neticelenmedi. 23 Ağustos’ta reddedilen başvurunun ardından gözler eylül sonunda karara bağlanacak CBOE başvurusuna çevrildi. Bu başvurunun kabul edileceğine duyulan inanç diğerlerine göre daha fazla.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar