X


SEC Reddetti! İşte Detaylar

SEC Bitcoin ETF başvurularından birisini reddettiğini duyurdu. Başvuruların gelecekte kabul görüp görmeyeceği ise merak konusu.
10:42
27 Temmuz 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) kripto para kullanıcılarının son günlerde en sık konuştuğu konular arasına girmeyi başardı. Bitcoin borsa yatırım fonlarıyla (ETF) gündeme gelen SEC, kuruma bu konuda yapılan başvurulardan birini reddettiğini açıkladı.

SEC’in reddettiği BTC ETF başvurusu kripto para topluluğunda belirli bir üne sahip Winklevoss kardeşler tarafından yapılmıştı. Komisyon, aldığı bu kararı yayımladığı bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu. Winklevoss kardeşlerin aynı başvuruyu daha önce de yaptığı ve reddedildiği biliniyor.

Bats BZX Borsası, SEC’e 2016 yılında bir kural değişikliğine ilişkin başvuruda bulunmuştu. Ancak başvuru Bitcoin piyasasının düzenlenmemiş yapısı gerekçe gösterilerek Şubat 2017’de reddedilmişti. SEC o zamanlarda konuya yönelik şu açıklamaları yapmıştı:

Spot piyasa herhangi bir düzenlemeye tabi olmadığında, söz konusu varlığın denetlenebileceği belirgin ve düzenli bir türev piyasaya bulunmalıdır.

İlk başvurunun reddedilmesinin ardından taraflar karara itiraz etti. Komisyonun red kararının temsilci yetkililerce gözden geçirilmesini isteyen borsa bu konuda bir talepte daha bulundu.

SEC bu talebi de reddettiğini açıklayan bir basın duyurusunu 26 Temmuz 2018 tarihinde yayımladı. Winklevoss kardeşlerin kripto para piyasası hakkındaki “manipülasyonlara dayanıklı” yorumuna da değinen komisyon, istatistikleri gerekçe göstererek ünlü kardeşlere katılmadığını açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Bahsi geçen talebi niçin reddettiğini detaylandıran SEC, kararın kripto paralara ya da Blockchain teknolojisine bağlı olmadığını vurguluyor. Komisyon tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

Komisyon önerilen kural değişikliğini reddetmiştir çünkü BZX yürürlükteki Borsa Yasasının ve komisyon kurallarının gerektirdiği sorumlulukları yerine getirmemektedir.

Son zamanlarda Bitcoin ETF’lerine yönelik çok sayıda başvuru alan SEC şimdiye dek bunlardan hiçbirini onaylamadı. Konuyla ilgili kesin bir karar almaktan imkanlar dahilinde kaçınan komisyon son olarak meseleyi ertelediğini duyurmuştu. BTC ETF’lerinin gelecekte onaylanıp onaylanmayacağı ise büyük merak konusu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar