X


Bitcoin Fiyatındaki Ani Yükseliş Piyasa Manipülasyonu Olabilir Mi?

Fiyatı 22 Ağustos Çarşamba günü aniden yükselen BTC bir tür manipülasyon mu yaşadı? İşte piyasa uzmanlarının görüşleri...
07:00
23 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasası 22 Ağustos Çarşamba gün sıra dışı bir gelişmeye sahne oldu. Lider kripto para Bitcoin’in fiyatı yalnızca bir dakika içerisinde yaklaşık 300 dolar yükseldi. Bu durum çoğu kullanıcı tarafından bir sonraki yükseliş trendinin başlangıcı şeklinde algılandı.

Lider kripto para Bitcoin yükselişin ardından fiyatını 6.900 dolara kadar taşıdı. Ancak ne yazık ki BTC bu seviyede kalmayı başaramayarak sert bir düşüş yaşadı. Piyasanın öncüsü haberin hazırlandığı sıralarda coinmarketcap’e göre 6.452 dolardan işlem görüyordu.

Bitcoin fiyatındaki doğal olmayan yükseliş kullanıcılar arasında çeşitli tartışmaların çıkmasına neden oldu. Dünyanın en büyük kaldıraçlı kripto para işlem platformu BitMEX daha önceden planladığı sistem bakımı çalışmaları için faaliyetlerini 22 Ağustos’ta askıya aldı. Bitcoin’deki yükselişin BitMEX’in faaliyetlerini durdurmasıyla aynı ana denk gelmesi dikkatleri çekti.

Kripto para piyasasının uzmanları bu yükselişe ilişkin çok sayıda değerlendirmede bulundu. Çoğu uzmana göre söz konusu yükseliş büyük ölçekli yatırımcıların bir girişimi olabilir. BitMEX platformunun faaliyet dışı olmasından ve platform kullanıcılarının mevcut pozisyonlarını değiştiremeyecekleri gerçeğinden faydalanmak isteyen bu kullanıcılar, Bitcoin fiyatını güçlendirerek bu durumdan kâr elde etmek istemiş olabilir.

Tether (USDT) tartışmaları yeniden alevlendi

Bitcoin fiyatındaki ani yükselişi farklı şekilde açıklayan kullanıcılar da bulunuyor. Bu kullanıcılara göre BTC’nin yükselişi yeni bir grup USDT token’in piyasaya sürülmesiyle hemen hemen aynı ana denk geldi. Blockchain izleme platformu Omni Explorer’a göre Tether 100 milyon dolar değerinde USDT token’i piyasaya sürdü. Daha önceden birçok defa piyasa manipülasyonu yaptığı iddiasıyla tartışmalara konu olan dolar destekli kripto para USDT fonlarını Bitfinex kripto para borsasına gönderdi. Tether haberin hazırlandığı sıralarda 2,8 milyar dolar piyasa değerine sahip.

Tether’ın token’lerinin bire bir oranla fiziksel Amerikan dolarına dayalı olduğu iddia ediliyor. Ancak bazı çevreler Tether’a çeşitli suçlamalar yöneltiyor. Tether yalnızca Ağustos ayı içerisinde şimdiye dek toplam 415 milyon dolara değerinde USDT piyasaya sürdü.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI