X


Son Dakika: SEC’ten Yeni Bitcoin ETF Açıklaması!

SEC'in 23 Ağustos'ta reddettiği ETF'ler hakkında yeni bir açıklama yapıldı. Buna göre red kararı yeniden incelenecek.
03:27
24 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Amerikan Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından alınan son Bitcoin ETF kararı kripto para kullanıcıları arasında büyük bir yankı uyandırdı. Komisyona yapılan başvurulardan bazılarını reddettiğini ilan eden SEC görünüşe bakılırsa bu defteri henüz tam anlamıyla kapatamadı. Muhalif tavırlarıyla bilinen komisyon üyesi Hester Peirce, SEC’in bu kararı yeniden incelemeye alacağını ifade ediyor.

ABD’li düzenleyici SEC 23 Ağustos Perşembe günü bazı Bitcoin ETF başvurularını reddettiğini duyurmuştu. Kuruluşun aldığı bu kararın nedenlerini ve piyasayı gelecekte nelerin beklediğini siz değerli okurlarımızla paylaşmıştık. Komisyon üyelerinden Peirce SEC’in red kararlarını gözden geçireceğini belirterek piyasayı yeniden ayağa kaldırdı.

SEC komisyon üyesi Hester Peirce kripto paralara karşı olumlu görüşlere sahip. SEC’in Winklevoss kardeşlerin ETF başvurusunu reddetmesine karşı olduğunu alenen dile getiren Peirce kullanıcıların sempatisini kazanmıştı. Peirce 23 Ağustos’ta yayımlanan BTC ETF kararının “komisyon kuralları uyarınca” yeniden incelenebileceğini duyurdu.

Hester Peirce bu konu hakkında paylaştığı tweet’te şu ifadelere yer verdi:

SEC’in dün yayımladığı birtakım Bitcoin ETF’lerini reddeden karar, komisyon tarafından incelenmek üzere bekletiliyor.

Kripto para severler Peirce hakkında “Kripto Anne” gibi ifadeler kullanıyor. Kararın gözden geçirilmesine ilişkin kuralları basit bir şekilde nakleden Peirce, çalışanlar tarafından gerçekleştirilen eylemlerin komisyon tarafından sıklıkla incelendiğini belirtiyor.

Komisyon sekreterliği tarafından reddedilen başvuruların sahibi olan platforma yazılan mektubu incelersek durumu daha iyi anlayabiliriz:

Bu mektup komisyonun, çalışanlar tarafından verilen kararı inceleme altına alacağı konusunda sizi bilgilendirmek için yazılmıştır. 431 numaralı kural uyarınca 23 Ağustos’ta alınan karar bekletilmektedir.

Kripto paralara karşı ılımlı tavırlar sergileyen komisyon üyesi Peirce bu ifadeleri daha anlaşılır bir üslupla yeniden ifade etti:

Kısaca: Komisyon (Başkan ve komisyon üyeleri) çalışanlarına bazı görevler veriyor. Bu gibi durumlarda çalışanlar, komisyon adına faaliyet veriyor. Komisyon, çalışanlarının eylemlerini tıpkı bu durumda olduğu gibi inceleyebilir.

ABD’li düzenleyici SEC daha önce aldığı bir kararla Winklevoss kardeşlerin ETF başvurusunu reddettiğini duyurmuştu ve piyasa bu gelişmeye tepki vererek değer kaybetmişti. Görünüşe bakılırsa kullanıcılar bu karardan pek fazla etkilenmedi. SEC’ten bu ETF başvurularına yönelik çıkan red kararının zaten beklenen bir sonuç olduğu birçok uzman tarafından belirtiliyordu. Kullanıcıların asıl takip ettiği ve onaylanmasını beklediği ETF başvurusunun CBOE ile ilgili olduğu söylenebilir.

Peirce tarafından gündeme getirilen ve adeta bir bomba etkisi yaratan bu yeni gelişmenin ardından kripto para piyasası belirli oranda değer kazandı. Lider kripto para Bitcoin kısa bir süre içerisinde yaklaşık 150 dolar değer kazanarak 6.500 doların üzerinde işlem görmeye başladı.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar