X


SEC’te Karar Günü Yaklaşıyor

SEC şimdiye dek bazı Bitcoin ETF başvuruları hakkında karar vermeyi yasal olanaklar çerçevesinde erteledi. Ancak daha önce ertelediği ETF başvurularından birinin karar günü yaklaşıyor.
08:00
21 Ağustos 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bitcoin borsa yatırım fonları konusunda ABD’li düzenleyici kuruluş SEC’e birçok başvuru yapılmıştı. SEC şimdiye kadar yapılan başvurular hakkında ya red kararı çıkardı ya da kararın verileceği son tarihi erteledi. İşte daha önce ertelenen başvurulardan birisinin karar günü geldi çattı. SEC’in 23 Ağustos Perşembe günü başvuru hakkında kesin bir karar vermesi gerekiyor.

Amerikan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bu perşembe günü ProShares Bitcoin ETF başvurusu hakkında kesin bir karar verecek. Kurum bu ayın başında CBOE’ye mensup bir şirketin yaptığı Bitcoin ETF’sini ertelediğini duyurmuştu. SEC’in uymakla yükümlü olduğu kurallara göre ProShares ‘in başvurusu daha fazla ertelenemeyecek.

ProShares ETF başvurusu ilk olarak geçtiğimiz Aralık ayında komisyona sunulmuştu. Ancak aynı zaman diliminde kripto para dünyasının gündemini Bitcoin vadeli işlemleri meşgul ediyordu. Aslına bakılırsa ProShares geçtiğimiz eylül ayında vadeli işlemlere dayalı ETF’leri gündeme getirmişti. Ancak şirket o zamanlarda vadeli işlem piyasasının çok yeni olduğunu ve “Bitcoin vadeli işlem piyasasıyla bu piyasadaki vadeli işlem sözleşmelerinin gelişeceğinin ya da sürdürüleceğinin teminatının olmadığını” ifade etmişti.

ProShares Trust SEC’ten daha önceden yaptığı bir kural değişikliği başvurusunu geri çekme talebinde bulunmuştu. Bu başvuruda Bitcoin ETF’lerinin yanı sıra Bitcoin vadeli işlemleri de yer alıyordu. SEC komisyona yapılan bir dizi ETF başvurusunu Bitcoin’in o zamanlarda kaydettiği coşkulu dalgalanmayı gerekçe göstererek reddetmişti. ProShares’in başvuruyu geri çekme talebi bu red kararından kaynaklanıyor.  Üstelik başvurusunu geri çeken tek şirket ProShares değil. Drexion Shares, VanEck ve First Trust Advisors gibi birçok şirket de Bitcoin ETF başvurusunu o zamanlar geri çekti.

SEC şimdiye dek hiçbir Bitcoin ETF başvurusunu kabul etmiş değil. Son olarak Winklevoss kardeşlerin başvurusunu reddeden komisyon diğer kararları erteleyerek elindeki bütün olanakları sonuna kadar kullanıyor. Uzmanlarsa başvuruların muhtemel sonuçlarını tartışıyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar