X


Bitcoin ETF Çılgınlığı Sürüyor, SEC Mail Yağmuruna Tutuldu!

CBOE SEC’e Bitcoin ETF başvurusu yaptı. SEC’e başvuruyu kabul etmesi yönünde yatırımcılardan mail yağmuru yağdı.
23:00
17 Temmuz 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

CBOE şirketi ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu SEC’e Bitcoin ETF başvurusu yaptı. SEC’e başvuruyu kabul etmesi yönünde mail yağmuru yağdı.

SEC, yatırımcılardan başvuruya dair fikir teatisinde bulunmasını istemişti. Bloomberg’e göre 90’dan fazla kişi SEC’e ulaştı. SEC bu sayının nisan ayındaki ETF başvurusu için atılan maillerin sayısından fazla olduğunu açıkladı. Bu ilgi artışı, kripto para topluluğunun kripto destekli bir ETF’ye kavuşmak için son derece istekli olduğunu gösteriyor.

Bitcoin ETF çılgınlığı

SEC insanların üç farklı yolla kendilerine ulaşıp fikir bildirimi yapabileceğini açıkladı. Bunlarda ilki SEC’in web sitesindeki online form. İkincisi e-mail. Üçüncüsü ise geleneksel posta.

Kripto para topluluğunun yoğun çabasına rağmen SEC şu ana dek kendisine yapılan hiçbir Bitcoin ETF başvurusunu onaylamadı. Komisyon CBOE’nin yakın zamanda yaptığı başvuru üzerinde tartışırken, şirketin yaptığı bir başka BTC ETF başvurusu hakkında vereceği kararı Eylül 2018’e erteledi.

Geçmişte yapılan başvurulardan en önemlisi Winklevoss kardeşlerin Bitcoin ETF başvurusuydu. Başvurunun reddedilmesi üzerine kripto para piyasası büyük bir düşüş dönemine girmişti. SEC’in kripto ETF başvurularını reddetme nedenlerinin en başında kripto paraların yüksek volatilitesi ve belirsiz oluşu geliyor. Geçtiğimiz yıl Aralık ayı ortasında Bitcoin 19.500 dolara ulaşıp tüm zamanlar rekoru kırdığında SEC Bitcoin ETF başvurusu yapan ve başvurusuna olumlu bir cevap bekleyen herkesten başvurusunu çekmesini istemişti. Daha sonra SEC’in başvurularda bazı ana başlıkları özellikle sorguladığı ortaya çıktı. Bu başlıklardan bazıları likidite, arbitraj, değer biçme, emanet (koruma) araçları ve piyasa manipülasyonu idi.

SEC’in CBOE’nin başvurusu hakkındaki kararını ağustos ayında açıklaması bekleniyor. Şayet karar olumlu çıkarsa Bitcoin bir anlamda halk gözünde meşruiyet kazanır ve fiyat büyük bir yükseliş yaşayabilir.

Kaynak: ethereumworldnews.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar