X


SEC Yine Yaptı Yapacağını!

SEC yeniden piyasayı sarsan bir açıklama yaptı. Kurum Bitcoin ETF başvurularından birini daha ertelediğini duyurdu.
02:05
8 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF) SEC tarafından yapılan bir açıklamayla yeniden gündeme geldi. Bilindiği üzere ABD’li düzenleyici kuruluş SEC’e Bitcoin ETF’lerine yönelik çok sayıda başvuru yapılmıştı. SEC bu başvurulardan birisini daha ertelediğini açıkladı. Açıklamaya göre başvuru hakkında verilecek son karar eylül ayının sonuna kadar ertelendi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 7 Ağustos tarihinde yayımladığı bir açıklamada Bitcoin ETF’leri hakkında daha önce aldığı erteleme kararına bir yenisini eklediğini duyurdu. Yetkililere göre kurumun tarihteki ilk Bitcoin ETF ürününü onaylayıp onaylamayacağına tam olarak karar verebilmesi için çok daha fazla zaman gerekiyor.

Haberin piyasada yankılanmasıyla başta lider kripto para Bitcoin’de olmak üzere bütün altcoin’lerde sert bir düşüş kaydedildi. Bitcoin fiyatında yaklaşık 500 dolar civarında bir düşüş görülürken piyasanın toplam değeri 242 milyar dolara geriledi.

Kurum tarafından yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

Chicago Opsiyon Borsası Kurulu (CBOE) 20 Haziran 2018 tarihinde, VanEck SolidX Bitcoin Trust’a ait Bitcoin hisselerinin platformda listelenmesine yönelik bir kural değişikliği başvurusu yapmıştır. 6 Ağustos tarihinde resmi gazetede yayımlanan başvuru hakkında 1.300’den fazla yorum alındı.  Mevcut yasa kurumumuza başvurunun onaylanıp onaylanmayacağı kararını vermesi için gerekli görüldüğünde süreci uzatma yetkisi veriyor. Buna göre Komisyon kararı 30 Eylül 2018’e kadar ertelemiştir.

CBOE tarafından önerilen kural değişikliğinin kabul edilmesi durumunda kripto paralar için birçok şey değişebilir. Bitcoin ETF’lerinin listelenmesi lider kripto paranın ve altcoin’lerin pek çok kullanıcıya ulaşabileceği anlamına geliyor. Görünüşe bakılırsa SEC bu konuda kesin kararlara varmayı imkanları dahilinde reddediyor.

SEC’in Winklevoss kardeşler tarafından yapılan Bitcoin ETF başvurusunu reddettiğini siz kıymetli okurlarımla paylaşmıştık. Ancak komisyon üyelerinden Hester Pierce’ın yaptığı bazı açıklamalar SEC’te çatlakların oluştuğuna işaret ediyordu. Pierce başvuruyu reddetmenin hem yatırımcıyı hem de yenilikçi düşünce tarzını engellediğini savunuyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar