X


SEC’te Çatlak Var, Komisyon Üyesi Muhalif Oldu

SEC, komisyona yapılan Bitcoin ETF başvurularından birisini geçtiğimiz günlerde reddetmişti. Görünüşe bakılırsa bazı komisyon üyeleri farklı şekilde düşünüyor.
09:00
29 Temmuz 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Son günlerde kripto para piyasasına damga vuran konulardan birisi de Bitcoin ETF’leri. Kripto severler SEC’e yapılan onlarca başvurudan birisinin kabul edilip edilmeyeceğini büyük bir merakla bekliyor. SEC bu başvurulardan birini geçtiğimiz günlerde reddettiğini duyurmuştu. Ancak görünüşe bakılırsa bütün komisyon üyeleri bu kararla aynı doğrultuda düşünmüyor.

Kripto para dünyasının tanındık isimlerinden Winklevoss kardeşler 2016 Haziran’ında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) bir kural değişikliği için başvuruda bulunmuştu. Bitcoin borsa yatırım fonlarına yönelik yapılan bu başvuru SEC tarafından 26 Temmuz tarihinde ikinci kez reddedildi. Ancak SEC’te çatlakların olduğunu görüyoruz. Komisyon üyesi Hester M. Pierce geçtiğimiz günlerde yayımladığı resmi bir açıklamayla bu konuda kurumla aynı düşüncede olmadığını duyurdu.

SEC komisyon üyesi Pierce yaptığı açıklamada SEC’in başvuruyu reddetmesi hakkındaki görüşlerini dile getiriyor. Kurulun başvuruyu reddederek aslında bir hata yaptığını ifade eden Pierce bu düşüncesini birtakım gerekçelere dayandırıyor. Pierce ilk olarak komisyonun “sınırlandırılmış görev alanını” ihlal ederek bir miktar ileri gittiğini iddia ediyor. Pierce’a göre başvuruyu yapanın araştırılmasını istediği türev piyasa yerine Bitcoin piyasasının temelindeki karakteristiklere odaklanmak SEC’i görev çizgisinin dışına çıkardı.

Açıklamalarına devam eden Pierce SEC’in başvuruyu reddetmesini ilgi çekici bir noktaya bağlıyor. SEC’in kripto para piyasasını kurumsallaştırmaktan kaçınmak için bu yönde bir karar aldığını savunan komisyon üyesi, kurumun yenilikleri kabul etmediğini itiraf ediyor.

Geçtiğimiz günlerde SEC tarafından verilen karar tüm kripto para piyasasına yansımıştı. SEC’e yapılan BTC ETF başvuruları kripto para kullanıcıları tarafından yakın bir şekilde takip ediliyor. Kurum bu başvurulardan bir diğerini ise eylül ayına kadar ertelemiş ve kesin bir karar vermekten kaçınmıştı. SEC’e Bitcoin ETF’leri konusunda başvuruda bulunan birçok finansal kuruluşun olduğu biliniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar