X


“Gizli Kaldıraçlar” Bitcoin’e Zarar Verebilir

Wall Street'in tecrübeli ismi Caitlin Long ICE'ın gizli kaldıraçlı işlemler yapabileceğini ifade etti.
08:30
21 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

New York menkul kıymetler borsası NYSE’ın işletmecisi Intercontinental Exchange (ICE) bitcoin piyasasına adım atacağını açıkladığı zaman kripto topluluğu içerisinden birçok yatırımcı haberi heyecanla karşılamıştı. Ancak bazılarına göre Bitcoin’in finans sisteminin içine çekilmesi sanıldığı kadar olumlu bir gelişme olmayabilir.

ICE’ın bitcoin borsası Bakkt’ın yöneticisi konuya dair endişeleri dindirmeye çalışıyor. Bakkt CEO’su Kelly Loeffler kuracakları platformun kullanıcılara “en iyi fiyatları keşfetmelerini” sağlayacağını savundu. Bu da kullanıcıların marjin işlemleri yapamayacağı ve resmi olarak kağıt üzerinde gerçek bir değere sahip olmayacakları anlamına geliyor. Loeffler şu açıklamayı yaptı:

Fiyat keşfinin en önemli öğelerinden bir tanesi fiziksel olarak bu değerlere ulaşabilmektir. Bizim çözümümüz de özellikle Bitcoin alıp satmak teminatlı ve önceden fonlanmış olacak. Günlük Bitcoin sözleşmelerimiz marjin işlemlerini ve kaldıraçlı işlemleri içermeyecek. Böylece kripto paralarla ilgili işlemler diğer işlemlerden ayrılmış olacak. İyi bir düzenleme ortamı yaratılırsa piyasa altyapısının kurumsal müşterilerine daha iyi yardımcı olduğunu görebiliriz.

ICE’ın BTC vadeli işlem sözleşmesi sadece 1 günlük yapılan ve BTC yerine itibari para birimlerinin kullanıldığı bir anlaşma olacak. Yapının bir günlük vadeli işlem olarak olarak kurulmasının nedeni ise vadeli işlemlerin SEC’in değil CFTC’nin denetiminde olması. CTFC kurallarına göre Bakkt ürünlerini belli bir yerdeki “depoda” tutması gerekiyor.

ICE’ın gizli kaldıraçları mı var?

20 yılı aşkın süredir Wall Street’te bulunan Wyoming Blockchain Coalition kurucularından Caitlin Long Loeffler’ın açıklamalarını kısmen tatmin edici bulduğunu dile getirdi. Bazı konulara açıklık getirildiğini belirten Long, uzun zamandır kaldıraçlı ve marjin işlemleri hakkında soruların yanıtsız kaldığını ifade etti.

Diğer yandan Long Bitcoin’in, doların ya da herhangi bir menkul kıymetin tekrar hipotek edildikten sonra birbiriyle yer değiştirilmesiyle birçok tarafın mali bilançolarında aynı değerleri sahiplenebileceğini ileri sürdü. Long Bu “gizli kaldıraç” uygulamasının Wall Street’te gerçekleştirildiğini belirtti. Ayrıca gizli kaldıraçların Bitcoin’in kısmi rezerve dayanan sabit arzının daha geniş finansal sistemler kullanılarak bozulabileceğini dile getirdi.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar