Mark Yusko: 30 Trilyon Dolar ve 15 Haziran! İşte Bitcoin’in Geleceği!

Özet

  • Mark Yusko spot Bitcoin ETF onayıyla birlikte piyasaya milyarlarca doların akacağına inanıyor.

  • Ona göre ilk ETF onayı 10 trilyon dolarlık varlığı olduğu için BlackRock'a verilecek.

  • ETF onayıyla birlikte yatırım danışmanları daha cesur biçimde müşterilerini Bitcoin'e yönlendirebilecek.

  • Piyasaya etkisi: Pozitif
23:40
31 Temmuz 2023

Yazı hazırlandığı sırada tatsız seyrine devam eden Bitcoin (BTC) henüz yön bulmakta zorlanıyor. Daha kötü düşüş eğilimli bir performans sergiliyor. Fiyatın 29.500 dolardaki satış duvarını kalıcı olarak aşamaması endişe verici. Satılar hafif yükselişlerde bile yukarı bölgeleri emirle dolduruyor. Peki ünlü fon yöneticisi Mark Yusko ne düşünüyor?

Bitcoin Yükselir Mi?

Morgan Creek Capital Management’tan Mark Yusko kripto baharının” çoktan başladığını ve bir Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonunun (ETF) onaylanmasının bir sonraki boğa koşusunu aydınlatan kıvılcım olacağını ilan ediyor.

Kripto influencer’ı Lark Davis ile yaptığı yeni bir röportajda Yusko artık kripto kışının” sona erdiğine inandıktan tam bir yıl sonra, 15 Haziran’da “kripto baharının” başladığına inandığını söylüyor. Ünlü fon yöneticisi geçmişte de birçok kez aşırı iyimser açıklamalarda bulunmuştu. Piyasa yükseliş katalizörleri ararken, Yusko bir Bitcoin ETF’sinin BTC ve genel kripto alanı için son derece olumlu olacağını söylüyor.

Öte yandan bugün Grayscale devam eden ETF davasıyla alakalı yeni bir duyuru paylaştı. Dava çok büyük ihtimalle bu yıl sonra erecek. Bunun iki muhtemel sonucu olacak.

  • Mahkeme SEC’i ETF onayına zorlar ve piyasalar hızla yükselir.
  • SEC’in ETF onayının önündeki en büyük engel olan mahkemeyi Grayscale kaybeder ve SEC BlackRock başvurusunu onaylar. Dava devam ederken kurumun ETF onayı vermesi zaten pek mantıklı bir hamle değil. Onayın önündeki en büyük engel bu yüzden devam eden davadır.

Spot Bitcoin ETF ve BTC Fiyatı

Yusko, dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan BlackRock’ın ETF’leri onaylatma konusunda neredeyse %100’lük bir başarı oranına sahip olduğunu ve Bitcoin başvurusuyla da bu çizgisini sürdüreceğini belirtiyor.

Üstelik ETF onayıyla birlikte yatırım danışmanları cesurca müşterilerine Bitcoin yatırımı yapma tavsiyesinde bulunabilecek. Kurumsal bir yatırımcı olduğunuzu ve bireysel nitelikli yatırımcı statüsünde olduğunuzu hayal edin. Sizin için önemli olan yatırım danışmanınızın söyledikleridir. Bugün herhangi bir ETF olmadığı için yatırım danışmanları müşterilerine borsalardan Bitcoin almayı tavsiye edemiyor. Ancak spot Bitcoin ETF’i onaylanırsa dünyanın her yerindeki yatırım danışmanları çok daha risk alarak müşterilerine bunu tavsiye edebilecek.

Yusko bu konuda şunları söyledi;

“Elbette bu iyi bir şey. Çünkü onaylanacaktır. BlackRock 476 başvuru yaptı ve sadece 1 tanesi reddedildi. Bu da onaylanacak. Bitwise veya diğerlerinin ki mi? İlk sırada oldukları için önce onlarınki mi onaylanacak? Hayır diyeceğim ve bu berbat bir şey, ama BlackRock’ın sıranın başına geçmesinin garip bir nedeni olacağını söyleyeceğim. Bu işler böyledir. 10 trilyon dolarlık varlığınız olduğunda özel ayrıcalıklara sahip olursunuz.”

Bitcoin boğası, BlackRock ETF’nin 30 trilyon dolarlık bir kurumsal yatırımcı pazarını serbest bırakabileceğini ve daha önce düzenleyici belirsizlik nedeniyle tereddütlü olan bu yatırımcıların Bitcoin’e erişebileceğini söylüyor.

“30 trilyon dolar. Hadi yüzde birin onda birini alalım. 30 milyar dolar. 600 milyar dolarda 30 milyar dolar, bu çok fazla değil Mark, bu hiçbir şey yapmaz. Ah ama alınabilecek varlık fazlasıyla sınırlı. Halka açıklık 100-150 milyar dolar civarında. 150 milyar dolarda 30 milyar dolar mı? Bu kesinlikle ibreyi oynatacaktır. Eğer 10 baz puan yerine %1 alırsak, bu 300 milyar dolar eder. 150 milyar dolarda 300 milyar dolar, bu büyük bir rakam.”

BTC tüm zamanların en yüksek seviyesine geri döndüğünde, Yusko satmak için bekleyen uzun bir insan kuyruğu olacağından şüphe duyduğunu söylüyor. Bitcoin’in 50.000 ila 60.000 dolar aralığına ulaştığında çok daha az serbest dalgalanma ve çok daha az satış baskısı olacağını tahmin ediyor.

“İnsanlar fiyat yükseldikçe sonsuza dek HODL yapmak istediklerine daha fazla ikna oluyor ve panik yapmıyorlar. Dolayısıyla fiyat 50.000 ya da 60.000 dolara geri dönerse, bence daha fazla değil, daha az serbest dolaşım olacak. Dışarıda satış yapacak çok fazla insan olduğunu sanmıyorum. Bence günlük satışlarda gördüğünüz şey sadece aynı insanların tekrar tekrar alım satım yapması, botlar, yüksek frekanslı traderlar…”

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar