f O Altcoinler İçin Flaş Uyarı! Curve Finance (CRV) Sonrası Tamamı Tehlikede Olabilir! › COINTURK

O Altcoinler İçin Flaş Uyarı! Curve Finance (CRV) Sonrası Tamamı Tehlikede Olabilir!

Özet

  • Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Curve Finance'in (CRV) geçen hafta sonunda uğradığı saldırı sonucu değeri yüzde 25 düştü.

  • Bu durum DeFi altcoinler'inde de düşüşe yol açtı ve olayın etkisinin daha geniş çaplı hale gelmesinden korkuluyor.

  • Uzmanlar Curve Finance olayının yatışmaması halinde DeFi altcoinler'indeki düşüşlerin sertleşebileceği konusunda uyarıyorlar.

  • Piyasaya etkisi: Negatif
12:30
1 Ağustos 2023

Geçen hafta sonunda uğradığı saldırıda ağır bir darbe alan merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Curve Finance (CRV) piyasadaki birden fazla DeFi altcoin’in düşmesine neden oldu. Uzmanlar birçok DeFi altcoin’ini sarsan düşüşün katlanarak artabileceği konusunda uyarıyorlar.

Curve Finance Olayı DeFi Sektöründe Domino Etkisi Yaratabilir

Curve Finance’in yerel varlığı CRV, platformdaki son saldırı nedeniyle son üç günde yüzde 25 oranında değer kaybetti. Projenin kurucusu Michael Egorov, farklı kripto kredi projelerinde teminat olarak CRV kullanarak 100 milyon doların üzerinde borç almış olması düşüşün potansiyel etkilerini artırıyor. Bu durum CRV’nin daha da düşerek Egorov’un kredi pozisyonlarının zorunlu tasfiyesine yol açması ve potansiyel olarak ek kayıplara neden olacağı yönünde endişelere neden oldu.

Bloomberg’e konuşan Singapur’daki OSL SG Pte’de satış ticareti başkanı Stefan von Haenisch, bu endişelere dönük olarak yaptığı yorumda “Fiyat daha da aşağılara iner ve bu likidasyon seviyelerine ulaşacak olursa DeFi sektörünün genelinde bir domino etkisi görülebilir.” dedi. Egorov, Bloomberg’e gönderdiği e-postada DeFi sektörü bu olayı atlatacağını belirterek “Biz ve şahsen ben, etkiyi en aza indirmek veya ortadan kaldırmak için çalışıyoruz” notunu düşerken ve kullandığı kredilerin miktarını azaltmayı da planladığını ekledi.

Curve Finance, Uniswap‘ten (UNI) sonra şu anda piyasada bulunan ikinci en büyük merkeziyetsiz borsa. DeFiLlama verilerine göre saldırıdan önce Curve Finance hizmetlerinde kullanılan kripto paraların değeri 3.6 milyar dolar iken saldırının ardından 1.9 milyar dolara kadar düştü.

DefiLlama verilerine göre CRV token’inin 0,375 dolara düşmesi projenin kurucusu Egorov teminatının önemli bir kısmında likidasyona neden olacak.

DeFi Altcoinler’i Curve Finance İle Birlikte Düştü

DeFi’deki birçok kişi Curve Finance’i özellikle stablecoinler için en önemli likidite sağlayıcılarından biri olarak görüyor ve onun bu bakımdan DeFi sektörü için oldukça önemli olduğunu belirtiyorlar. Nitekim Curve Finance’de yaşananlar ana akım DeFi altcoinler’inde önemli düşüşlere neden olmuş durumda. Son 24 saat içinde COMP yüzde 18,19 düşüşle 61,98 dolara, CVX yüzde 13,92 düşüşle 2,94 dolara, FXS yüzde 13,11 düşüşle 5,16 dolara ve AAVE yüzde 12,63 düşüşle 62,14 dolara geriledi.

Bununla birlikte Curve Finance olayı, DeFi altcoinler’i dışında kripto para piyasasının geri kalanında da bir miktar satış baskısına neden oldu. En büyük kripto para Bitcoin‘in (BTC) fiyatı, işlem hacimlerinin önemli ölçüde düşmesiyle de kolayca 29 bin altına düştü. Piyasa değerine göre en büyük on altcoin’in ise son iki gün içinde art arda yüzde 5’i bulan ve yer yer aşan oranlarda değer kaybetmiş durumdalar.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI