f Çin 2025 Hedefli Planı Açıkladı! Blockchain Atılımı Geliyor! › COINTURK

Çin 2025 Hedefli Planı Açıkladı! Blockchain Atılımı Geliyor!

Özet

  • Şanghay 2025 blockchain planını açıkladı.

  • Bölgede blockchain alanındaki inovasyon desteklenecek.

  • Çin'in Yangtze Nehri Deltası bölgesinde uluslararası blockchain merkezi kurulacak.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
21:30
31 Temmuz 2023

2021 yılının ortasında Çin hükümeti daha önce birçok kez yaptığı gibi kripto paraları yasaklamıştı. Ardından sert bir düşüş dönemi gördük. Şimdi Hong Kong eliyle kripto paraları yeniden kucaklayan Asya devi diğer taraftan blockchain konusunda önemli adımlar atıyor. Bitcoin ve onunla gelen blockchain teknolojisi ilk dönemlerinde önemsenmiyorken şimdi devletlerin peşinden koştuğu bir inovasyon alanına dönüştü.

Çin Blockchain Adımı

Çin‘in Şanghay kentindeki hükümet, hükümetin web sayfasındaki bir güncellemeye göre bugün 2023-2025 zaman diliminde kentsel blockchain dijital altyapı sisteminin geliştirilmesini teşvik etmek için bir uygulama planı yayınladı.

Güncellemede, planların Şanghay’ın kentsel dijital dönüşümünün “stratejik hedefine” hizmet etmek ve ekonomide, kamu hizmetlerinde ve kentsel yönetişimde blockchain uygulamasını güçlendirmek amacıyla formüle edildiği belirtiliyor. Raporda “blockchain çekirdek teknolojisi ve standart sistem inşasında atılımlar yapıldığı, güçlü inovasyon ivmesine sahip bir endüstriyel ekolojinin oluşmasına yol açtığı ve endüstri etkisine sahip bir grup lider ve yenilikçi şirketi beslediği” belirtiliyor.

Uluslararası Blockchain Merkezi

Bugün yapılan duyuruya göre Çin’in Yangtze Nehri Deltası bölgesindeki blockchain ağ kaynaklarının koordinasyonuna da yardımcı olacak uluslararası bir blockchain merkezi kurulacak. Çin şu sıralar ülke çapında çeşitli şehirleri yeni teknolojileri benimsemeye ve uygulamaya hazırlıyor. Mayıs ayında, Çin’in doğusundaki Jiangsu eyaletinin başkenti Nanjing şehri, ülkenin metaverse araştırma ve geliştirmesini ülke çapında ilerletme çabası olarak Çin Metaverse Teknoloji ve Uygulama İnovasyon Platformu’nu tanıttı.

Aynı dönemde Çin’in Zhengzhou kenti de bölgedeki metaverse şirketlerinin faaliyetlerini destekleyecek bir dizi öneriyi duyurdu. Blockchain ve metaverse ilgisinin yanı sıra 2 yıldır ülkede dijital yuan da aktif biçimde kullanılıyor. Çin kripto paraları yasaklarken onun getirdiği inovasyondan maksimum seviyede faydalanmak için elinden geleni yaptı.

Son olarak Hong Kong merkezi hükümetin (Çin) de izniyle kripto para şirketlerine birçok kolaylık açıkladı. Bununla birlikte bölgede lisans alan kripto borsaları bireysel yatırımcılara hizmet verme yetkisine de sahip olacak. 500 milyar doların üzerinde maksimum yatırımcı potansiyeli olan bölge Çin’in kriptoya girişi için de pilot alana dönüştü.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI