Listeden Çıkarıldılar: XRP, DOGE ve LTC İçin Kötü Haber! 8 Kripto Para Kaldı!

Özet

 • Düzenleyici kurumun yeşil listesinde BTC ve ETH dışında sadece stablecoinler kaldı.

 • Üç altcoinin delist edilmesi bunların lisans sahipleri tarafından listelenmesini zorlaştırıyor. Önceden listelemelerde ayrıcalığa sahiplerdi.

 • Yeni kurallar borsaların altcoin listeleme ve delist süreçlerini şeffaflaştırmayı hedefliyor.

 • Piyasaya etkisi: Negatif
20:00
18 Eylül 2023

Kripto para piyasaları bugün ABD’den gelecek açıklamalara odaklanmıştı. Düzenleyici kurum duyuruyu yaptı. Sıcak gelişme olarak duyurduğumuz şey ABD’deki lisanslı kripto borsalarının listeleme konusunda takip edecekleri kurallarla ilgiliydi. Ancak önemli bir detay XRP, DOGE ve LTC için kötü haber anlamına geliyor.

XRP, DOGE ve LTC Liste Dışı

Bugün New York Finansal Hizmetler Departmanı, ajans tarafından lisanslanan dijital firmaların farklı kripto para birimlerini nasıl listeleyebileceğine ilişkin yeni kriterler de dahil olmak üzere kripto para birimi gözetim kurallarında bir güncelleme yaptığını duyurdu. Yenilemenin bir parçası olarak DFS, Ripple, Dogecoin ve Litecoin’in yeşil listeden çıkarıldığı duyuruldu.

Şu anda yeşil listede sadece aşağıdaki kripto paralar yer alıyor;

 • BTC
 • ETH
 • GUSD
 • GYEN
 • ZUSD
 • PAXG
 • USDP
 • PYUSD

Bu listede yer alan altcoinlerle ilgili hizmetler, listelemeler çok daha rahat biçimde yapılabilecekken diğerleri güvenli listenin dışında kalacak. Bu listenin avantajıyla alakalı resmi internet sitesinde şu yazıyor;

“Bir VC Kuruluşu Yeşil Listede bir kripto para listelemeye karar verirse, kriptoyu New York’ta sunmadan en az on gün önce DFS’yi bilgilendirmelidir. DFS, herhangi bir zamanda ve tamamen kendi takdirine bağlı olarak, bir kripto paranın kullanımını, bir VC Kuruluşunun bir kripto parayı kullanmaya başlamasından önce veya sonra yasaklayabilir veya başka bir şekilde sınırlandırabilir; herhangi bir VC Kuruluşunun herhangi bir kripto parayı listeden çıkarmasını, durdurmasını veya başka bir şekilde sınırlandırmasını veya azaltmasını gerektirebilir”.

Kripto Para Kuralları

Müfettiş Harris kurumun kripto paralara odaklanan yüzünü temsil ediyor. Göreve geldiğinden bu yana Coinbase dahil birçok kripto şirketine karşı kararlar alındı ve bu kurumlara 132 milyon dolar para cezası kesildi. Bugün yayınlanan kurallarla ilgili resmi duyuruda şunlar yazıyor;

“Bugün yayınlanan kılavuz kripto para listeleme politikaları için risk değerlendirme standartlarını yükseltmekte ve bireysel yatırımcıların menfaatini korumaktadır. Lisans sahipleri önerilen bu kılavuzla uyumlu bir kripto listeleme politikası oluşturmalı ve onayımıza sunmalı. Kripto para sektörünün değişim hızı göz önüne alındığında, DFS sektöre ayak uydurmak, veriye dayalı politika kararları almak ve kripto para piyasasındaki değişikliklere ve risklere proaktif olarak yanıt vermek için tüm düzenleyici araçlarını kullanmaktadır. Bugünkü yayınla, önerilen kılavuz 20 Ekim 2023 tarihine kadar halkın geri bildirimine açıktır.”

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar