Sıcak Gelişme: Binance Duruşması Başlıyor İşte İlk Hamleler

Özet

  • SEC bugün mahkemeden Binance US için acil teftiş emri istedi.

  • Düzenleyici kurum kripto saklama kuruluşu Ceffu ise Binance US arasında iş ilişkisi olduğunu iddia ediyor.

  • Duruşma yaklaşık 2 saat sonra başlayacak.

  • Piyasaya etkisi: Negatif
19:35
18 Eylül 2023

Yaklaşık 2 saat sonra Binance US için duruşma başlayacak ve SEC tarafından sunulan belgeler ilk hamlelere işaret ediyor. Düzenleyici kurum Binance borsasını kayıtsız menkul kıymet ihracı dışında birçok şeyler suçluyor. Bitcoin fiyatı duruşmaya yaklaşık 2 saat kalmış olmasına rağmen 27.000 doların üzerinde tutunuyor. Peki neler oluyor?

İçerik Rehberi

Binance Duruşması 18 Eylül

Düzenleyici kurum birden fazla suçlamayla Binance borsasını dava etmiş ve bu olay Haziran ayına damgasını vurmuştu. SEC tarafından bugün mahkemeye yapılan başvurulara göre şu ana kadarki bulgular acil bir teftiş gerektiriyor. SEC ayrıca Binance borsasının kripto saklama kuruluşu Ceffu’yu kullanmasıyla ilgili endişelerini yineledi.

SEC, bu yılın başlarında Binance Custody iken Ceffu olarak markalaşan kurumun Binance ABD’ye de hizmet veriyor olabileceğini yazdı. Eğer Ceffu global ve ABD borsasına aynı anda hizmet veriyorsa ABD müşterilerinin varlıkları yurt dışına taşınıyor, kaydırılıyor olabilir. SEC böyle bir ihtimale kapı aralanmasını kabul etmiyor ve acil teftiş izni talep ediyor.

SEC ayrıca BAM Trading Services‘in kendisine cüzdan saklama yazılımı ve ilgili hizmetleri sağlayan herhangi bir kuruluşla ilgili belgeleri üretmesinin emredilmesini istiyor. Düzenleyici kurum ayrıca şirketi “temel gerçekler hakkında tutarsız beyanlarda bulunmakla, küçük belge ve bilgi üretimlerini yavaşlatmakla ve müşteri varlıklarının saklanmasıyla ilgili ikna edici deliller sunamamakla” suçluyor.

SEC, Zhao’yu “kendisini herhangi bir mahkemenin yargı yetkisi dışında gören bir kişi” olarak nitelendirmişti. Bu arada Ceffu, “tamamen bağımsız bir üçüncü taraf teknoloji hizmet sağlayıcısı” olduğunu ve Binance borsasının bir parçası olmadığını daha önce açıklamıştı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar