X


Bitcoin’in Mucidi Satoshi Nakamoto Hakkında Bir Bilgi Daha Öğrenildi

Satoshi Nakamoto hakkında yeni bir bilgi öğrenildi.
17:39
26 Haziran 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto aradan geçen 11 yıla rağmen hala tam bir sır. Bazıları Satoshi Nakamoto’nun tek bir kişi olduğunu düşünürken, bazıları bunun bir grup ve hatta devlete ait bir organizasyon bile olduğunu düşünüyor. Satoshi Nakamoto veya araştırmacının koyduğu isimle “Patoshi” isimli ilk BTC madencisinin peşine düşen ünlü analiz uzmanı Sergio Demian Lerner ise kim olduğu bilinmeyen Nakamoto hakkında bir bilgi daha öğrendi.

Lerner, yayınladığı yeni blog gönderisinde kazılan ilk Bitcoin bloklarının tarih bilgilerini inceledi. Görünüşe göre Satoshi Nakamoto veya ilk madenci ilk 5 dakikalık süre içerisinde neredeyse hiç kazım gerçekleştirmemiş. Bunun rastgele bir eylem olmayacağını ifade eden araştırmacı, Satoshi gibi bir madencinin ilk beş dakika içerisinde herhangi bir blok bulamama ihtimalinin %0’a yakın olduğunu düşünüyor.

Satoshi İlk 5 Dakika Bitcoin Madenciliği Yapmadı

Satoshi’nin ilk 5 dakikalık süre içerisinde neden hiçbir blok kazımı yapmadığı ise bilinmiyor. Bazıları Satoshi’nin diğer madencilere fırsat tanımak için böyle bir boşluk bırakmış olabileceğini ifade etmekte. Başlangıçta yani 2008 yılında Satoshi’den başka çok ama çok az madenci bulunuyordu ve Satoshi ağın hashrate’inin çoğunluğuna sahipti.

Satoshi, Bitcoin’in başarılı olmasının olabildiğince çok insanın buna dahil olmasına bağlı olduğunu fark ederek ilk 5 dakikada hiçbir kazım yapmamış olabilir. Sergio da konu hakkında yayınladığı tweet’inde Satoshi’nin özellikle bunun için 5 dakika beklemiş olabileceğini ve Bitcoin hashrate‘ini düşürmek istediğini belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar