X


İddia: Satoshi Nakamoto Bitcoin İçin Başkasından Yardım Aldı

Laszlo Hanyecz, Satoshi'nin Bitcoin konusunda yardım aldığını ifade etti.
15:00
2 Haziran 2020

İlk Bitcoin geliştiricilerinden birisi tarafından ortaya atılan iddiaya göre, Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto bu ustalık eseri için başkasından yardım almış olabilir. Satoshi ile 2010 yılında oldukça yakın çalışmış olan Laszlo Hanyecz, yayınladığı son açıklamasında Satoshi’nin secp256k1 isimli şifreleme algoritmasını kullanmasından dolayı şaşkına döndüğünü ifade etti.

Hanyecz’e göre söz konusu yöntemin kullanılması o tarihlerde oldukça sıra dışı olarak görülüyordu. NIST tabanlı eliptik eğrilerin kullanılmasının o tarihlerde daha yaygın olduğunu belirten Hanyecz, birçok Bitcoin geliştiricisinin de yıllarca söz konusu yöntemin kullanılmasının doğru olup olmadığını tartıştıklarını iddia etti.

Satoshi Nakamoto Bitcoin Konusunda Tek Değildi

Hanyecz daha sonra Satoshi’ye bir e-posta gönderip neden bu eliptik eğriyi seçtiğini sorduğunu ifade etti ve Satoshi bunun karşılığında kendisine yardım eden kişinin bunu önerdiğini ifade etti. Hanyecz’in ifadesine göre Satoshi bu yanıtta birkaç kişiden yardım aldığını ve kendisine bu eliptik eğriyi kullanma konusunda tavsiye verildiğini ifade etti.

Satoshi, eğer Hanyecz’in iddiası doğruysa Bitcoin için dışarıdan yardım aldığını kabul etmiş gibi gözüküyor. Bunun yanı sıra Hanyecz ve Satoshi arasındaki konuşmalardan birinde Satoshi’nin Bitcoin’i ilk denemede değil, birkaç yıllık çalışma ile oluşturduğunu da söylediği iddia edilmekte.

Bitcoin Pizza Günündeki kahraman olarak da bilinen Hanyecz’in bu ifadeleri doğal olarak iddia konumunda ancak kendisinin Satoshi ile beraber çeşitli geliştirmeler yaptığı biliniyor ve bunların doğruluk payı oldukça yüksek. Yine de bu gelişmenin Bitcoin‘i etkileme olasılığı pek yok gibi gözükmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar