Balinalar O Altcoin’in Peşinde: Şaşırtan On-Chain Verileri!

Kripto para borsası FTX'in iflasının ardından 0,40 doları aşmak mücadelesi veren altcoin için zincir üstü (on-chain) veriler yükselişe işaret ediyor.
10:36
3 Ocak 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Blockchain şirketi Ripple‘ın ihraç ettiği XRP son günlerde bir miktar volatilite gösterdi ve satış baskısıyla karşı karşıya kaldı. Altcoin, kripto para borsası FTX’in iflasının ardından 0,40 doları aşmak için mücadele veriyor olsa da şimdiye kadar beklentileri karşılayabilmiş değil. Ancak zincir üstü (on-chain) veriler fiyatta potansiyel bir yükselişe işaret ediyor.

Balinalar XRP Varlıklarını Artırmakla Meşgul

Ripple’ın kripto parası XRP, şirketin SEC ile devam eden yasal savaşının yüküyle karşı karşıya ve kısa vadede herhangi bir uzlaşma olması beklenmiyor. Ancak XRP bir fiyat toparlanması için hazır gibi görünüyor. Popüler altcoin, son 24 saatte yüzde 5’in üzerinde yükseldi ve bu yazının hazırlandığı sırada 0,35 dolardan işlem görüyor. XRP ağı, şu anda güçlü bir boğa senaryosuna işaret eden büyük bir sapmayla karşı karşıya.

Teknik anlamda XRP grafiği bir üçgen formasyon oluşturmakla meşgul ve fiyat üçgenin dibinde. Bu, yatırımcıların düşük risk ve yüksek ödül oranında alım yapmaları için iyi bir fırsat olabilir.

Zincir üstü veri sağlayıcısı Santiment, 1 milyon ila 10 milyon arasında XRP tutan XRP balinalarının son altı ay içinde varlıklarını yüzde 25 oranında arttırdığını bildirdi. Balinalar bu dönemde toplam 4.09 milyar XRP biriktirdi.

Bununla birlikte, Binance‘taki XRP için fonlama oranı, yatırımcılar arasında düşüş beklentisine işaret ediyor. Ancak Santiment, “Binance’teki bireysel yatırımcıların bir varlığın kısa vadeli fiyat hareketlerini doğru bir şekilde tahmin edemeyebileceğini unutmamak önemlidir” diyerek bunun net bir düşüş işareti olmadığına vurgu yaptı.

Yatırımcıların XRP’ye Yaklaşımı

Öte yandan, XRP için 30 günlük MVRV oranı, yatırımcıların şu anda ortalama yüzde 7 kayıp yaşadığını gösteriyor. Bu, XRP yatırımcılarının şu anda coin’lerini zararına satmakta tereddüt ettiği ve potansiyel olarak ileride bir fiyat artışı için beklediklerini gösteriyor.

Long ve short pozisyonlar için MVRV farkı yukarı yönlü eğilim göstererek uzun vadeli yatırımcıların kendilerine daha fazla güvendiklerini ve pozisyonlarını artırdıklarını gösteriyor. Santiment, “Uzun vadeli yatırımcılar genellikle kısa vadeli fiyat volatilitesine bağlı olarak satış yaparak pozisyonlarını kapatma olasılığı daha düşük olan daha istikrarlı yatırımcılar olarak görüldüğünden, bu durum gelecekte potansiyel olarak fiyatta artışa neden olabilir.” notuyla yükseliş ihtimaline dikkat çekti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar