Reklam

XRP Delist Haberleri Ripple Fiyatını 0,10 Dolara Çeker Mi?

Ripple’da yaşanan deprem sebebiyle XRP fiyatı düştükçe düşüyor.
11:08
29 Aralık 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Ripple hem firma olarak hem de XRP token’ı açısından hayatının muhtemelen en kötü günlerini yaşıyor. Önce SEC’in açtığı dava ve ardından bu sebeple borsaların XRP’yi delist etmesi ya da XRP işlemlerini askıya alması piyasa hacmi bakımından en büyük dördüncü kripto para biriminin fiyatının deyim yerindeyse tepetaklak olmasına sebep oldu.

SEC Davası ve Fiyat Etkisi

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz hafta Ripple’a ve iki kurucu ortağına dava açtı. Manhattan’daki federal bölge mahkemesinde açılan davada SEC, hem Ripple’ı hem de Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’u ve Ripple kurucusu Chris Larsen’ı kayıtsız bir şekilde menkul kıymet satmak ve bu satışlar sonucunda 1,3 milyar dolardan fazla gelir elde etmek etmekle suçluyor.

SEC’in bu haberi doğrulamasından bir gün önce bu davanın açılacağının haberleri dolanmaya başlamıştı ve XRP fiyatı daha onay gelmeden düşüşe geçmişti. SEC davayı kesin olarak resmi bir açıklama ile onaylamasının ardından ise adeta deprem etkisi ile XRP fiyatı düşüşe geçti.

Ripple 23 Aralık’ta 0,2116 dolara kadar düştükten sonra toparlanmaya başladı. Ama bundan sadece bir ay önce fiyatın 0,78 dolar bandına kadar yükseldiği düşünüldüğünde oldukça büyük bir düşüş yaşadığı anlaşılıyor.

Delistler ve İşlemlerin Askıya Alınması

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nuın resmi açıklamasının hemen ardından öncelikle küçük ölçekli borsalar XRP’yi delist etiklerini ya da XRP işlemlerini askıya aldıklarını açıklamaya başladı. Büyük borsalar ise avukatları ile görüşmeye başladı ve nasıl bir yol izleyecekler konusunda görüşmeler yaptı.

Büyük borsalar içinde XRP işlemlerini askıya alan ilk borsa Coinbase oldu. Coinbase dün geç saatlerde yaptığı açıklama ile XRP işlemlerini 19 Ocak günü Türkiye saati ile 21:00’dan başlayarak tamamen askıya alacağını kullanıcıları ile paylaştı.

Her borsa delist haberi ile bir kez daha düşüş grafiği çizen XRP 24 saat içinde yüzde 20’nin üzerinde düştü.

Fiyat 0,10 Dolar Olur Mu?

XRP fiyatının 0,10 dolar olması bir felaket olarak yorumlanabilir. Ancak mevcut görünüm göz önüne alındığında; eğer büyük borsalar XRP işlemlerini askıya almaya ve XRP’yi delist etmeye devam ederlerse fiyat düşüşünün de devam edeceği düşünülüyor.

Örneğin Coinbase haberi adete yeni bir çöküş başlattı. Bununla birlikte Binance’in ana sayfa listelerinden Ripple’ı kaldırması da dikkatleri çekmiş ve Binance de Ripple’ı delist edecek mi sorusunu akıllara getirmişti. Ancak Binance’in ana platformu şu anda Amerikalı kullanıcılara kapalı ve ABD’li kullanıcılar için ayrı bir platformu bulunuyor. Bu sebeple Binance’in böyle bir adım atıp atmayacağı belirsizliğini koruyor.

Ancak uzman isimlere göre Binance gibi büyük bir borsanın XRP’yi delist etmesi felaket senaryolarını geçerli kılabilir ve fiyat 0,10 dolara bile düşebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar