X

Ripple’a Bir Darbe de Coinbase’den Geldi: XRP Fiyatı %20 Çakıldı!

Coinbase beklenen hamlesini yaptı.
07:22
29 Aralık 2020

Büyük kripto para birimi borsası Coinbase, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a ve CEO’su Brad Garlinghouse ile Ripple kurucusu Chris Larden’a karşı yasal işlem başlatmasına yanıt olarak XRP alım satımını askıya alacağını açıkladı.

Bir Darbe de Coinbase’den

Coinbase baş hukuk sorumlusu Paul Grewal tarafından dün geç saatlerde yayınlanan bir blog gönderisine göre borsa, XRP işlemlerini 19 Ocak günü Türkiye saati ile 21:00’dan başlayarak tamamen askıya alacak.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre Coinbase, borsanın piyasa sağlık ölçütlerini korumak için XRP işlemlerini olabildiğince erken durdurdu. Bunlara ek olarak yapılan açıklamalarda, XRP işlemlerinin askıya alınmasının Ripple destekli Flare Network’ün yaklaşmakta olan Spark (FLR) token airdrop’unu etkilemeyeceği bildirildi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Öte yandan Grewal yaptığı açıklamalarda, “Alım satımın askıya alınması, müşterilerin alım satımın askıya alınmasından sonra para yatırma ve çekme işlevi için kullanılabilecek XRP cüzdanlarına erişimini etkilemeyecek. Coinbase Custody ve Coinbase Wallet üzerinde XRP’yi desteklemeye devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

Bunlara ek olarak aslında Coinbase haberlerin duyulmasının hemen ardından avukatlarıyla görüşmeye ve XRP ile ilgili atacağı adımı şekillendirmeye başlamıştı.

XRP İle İlgili Adım Atan En Büyük Borsa

ABD merkezli Coinbase, 22 Aralık’ta Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ripple’a karşı dava açtığını duyurmasının ardından XRP ile ilgili adım atan en büyük kripto para borsası oldu.

Öte yandan bugün erken saatlerde, kripto para borsası OKCoin de 4 Ocak’tan itibaren XRP işlemlerini ve para yatırma işlemlerini askıya alacağını duyurdu. Bitstamp, ABD sakinleri için XRP işlemlerini durduracağını açıklarken, OSL, Beaxy ve CrossTower gibi daha küçük borsalar da XRP’ye karşı benzer önlemler alacaklarını açıkladı.

XRP Fiyatı Çakıldı

XRP fiyatı zaten 22 Aralık’tan bu yana büyük bir düşüş yaşıyor. 1 Aralık’ta bir ralli ile 0,78 dolar bandına kadar yükselen XRP fiyatı yazının yayına hazırlandığı sırada 0,2244 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Bunların yanında hem OKCoin hem Coinbase haberlerinin ardından XRP’nin son 24 saat içinde yüzde 20’nin üzerinde düşüş yaşadığı görülüyor. Analistlere göre özellikle Coinbase’in etkisi ile XRP’de düşüş eğiliminin devam etmesi bekleniyor. Ayrıca Coinbase’in hamlesinin büyük borsaları tetikleyebileceği ve Binance gibi önemli borsaların da benzer adımlar atması halinde XRP fiyatının çok daha kötü günlere hazırlanması gerektiği düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar