X

Ripple’a (XRP) Bir Şok Daha: OKex Kurucusunun Borsası OKCoin, XRP İşlemlerini Durdurdu!

OKCoin, XRP işlemlerini durdurdu.
22:04
28 Aralık 2020

Ripple’a (XRP) açılan dava sonrasında XRP yatırımcılarına kötü haber gelmeye devam ediyor.  Toplam piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para birimine bu seferki “bıçak”, OKEx kripto para borsasının yan platformundan geldi. OKEx’in ilk platformlarından birisi olarak bilinen OKCoin, XRP alım satım işlemlerini belirsiz bir zamana kadar askıya alıyor.

XRP İşlemleri Durduruldu

XRP/USD paritesi bu haberin duyulması ile beraber %5 geriledi ve 0,27 dolar seviyesine kadar düştü. OKCoin’in blog sayfasında yayınlanan uyarıda, XRP işlemlerinin 4 Ocak 2021 tarihinde tam anlamıyla durdurulacağı belirtildi. XRP işlemlerinin ne zaman açılacağına dair ise herhangi bir net açıklama yapılmadı.

Kısa süre önce başka bir kripto para şirketi de XRP yatırımcılarını üzdü. 21Shares, popüler 2 ETP ürününden XRP’yi kaldırdığını ve fonlardaki XRP’lerin artık tek bir tanesi dışında tamamen kaldırıldığını belirtti. HODL ve KEYS fonlarından kaldırılan XRP sadece XRP’ye endeksli bir ürün aracılığıyla alınıp satılabilecek.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Likidite Sorunu XRP’yi Delist Ettirdi

21Shares CEO’su yaptığı açıklamada bunun ABD’deki dava ile değil, likidite ile ilgili olduğunu belirtti. CEO Hany Rashwan, XRP likiditesinin birbiri ardına gelen delist haberleri sonrasında ciddi anlamda düştüğünü ve bu yüzden XRP’yi platformdan kaldırma kararı aldıklarını belirtti.

OKCoin borsası tarafından alınan bu karar ise Rashwan’ın ne kadar haklı ve XRP’nin ne kadar zor durumda olduğunu gösteriyor. Eğer XRP’ye yönelik delist haberleri devam ederse birçok kripto para şirketi likidite yetersizliği nedeniyle XRP delist etmek zorunda kalabilir.

XRP İçin Son Yaklaşıyor mu?

Şirketler XRP’yi delist etmeme kararı alsa bile yetersiz likidite alım satım işlemlerinin imkansız hale gelmesine yol açacaktır. Likiditenin az olduğu borsalardaki XRP alım satım işlemlerinin ya çok geç gerçekleştiği ya da kullanıcıların istedikleri seviyelerden alım yapamadıkları biliniyor. Aslında Bitstamp ile OKCoin kripto para borsalarının XRP işlemlerini durdurmalarının sebebi de tam olarak bu olabilir.

XRP/USD işlem çifti ise bu haberin devamında düşüşüne hız katarak 0,27 dolara geriledi. XRP/USD işlem çifti için kritik olan seviyenin ise 0,21 dolar olduğu biliniyor ve buraya kadar gerileme görülürse bu sefer 0,15 dolar bandı bile test edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar