X


Türkiye Blockchain Devriminde İddialı: Ticaret Bakanlığı Açıkladı!

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, blockchain uzmanı alacak.
22:53
28 Aralık 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Türkiye’nin blockchain konusunda son yıllarda attığı adımlar devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından atılan blockchain tabanlı dijital para projesi ilk olarak 2019 yılında duyuruldu. Geçtiğimiz günlerde ise bunun pilot aşamaya geçirileceği belirtilmişti. Şimdi ise Ticaret Bakanlığı tarafından blockchain teknolojisine yönelik önemli bir gelişmenin müjdesi verildi.

Ticaret Bakanlığı Blockchain Uzmanı Arıyor

Ticaret Bakanlığı resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “blokzincirin yıldızları aranıyor” ifadesi ile blockchain alanında uzman isimlerin arandığı belirtildi. Henüz tam olarak nasıl bir proje olduğu belirtilmese de buna yönelik başvuruların 30 Aralık 2020’de açılacağının vurgulanması, Ticaret Bakanlığı yetkililerinin ellerini çabuk tutmak istediklerini gösteriyor.

Ticaret Bakanı Pekcan 2019 başında yaptığı açıklamasında bile blockchain’e vurgu yapmıştı. İthalat ve ihracat işlemlerinin blokzincir teknolojisi ile hiç olmadığı kadar hızlı yapılacağını o tarihlerde belirten Pekcan, imzaların ise kısa sürede atılacağını iddia etti. 9 Ocak 2019 tarihinde Blokzincir Türkiye Platformu yöneticileri ile resmen masaya oturuldu ve imzalar atıldı.

İthalat ve İhracat İçin Blockchain

Şimdi ise yeni paylaşılan ilanın tam olarak bununla ilgili olduğu düşünülmekte. İthalat ve ihracat alanında kamusal bağlamda blockchain kullanılması, Türkiye’nin hem altyapısal hem de prestij açısından bir adım öne geçmesini sağlayabilir. 30 Aralık 2020 tarihinde ise bu ilanın tam olarak ne ile ilgili olduğunun anlaşılması, ilgiyi bir kademe üste taşıyabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
  • Murat
    1 sene önce

    Aciligi gun cover gibi, tum paramizi hacklerler.

    31