Vitalik Buterin: Layer 2, Ethereum Ölçeklendirmesinin Geleceğidir

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Layer 2 çözümlerinin, ağın merkeziyetsizliğini koruyarak ölçeklendirmenin tek yolu olduğunu söyledi.
20:04
26 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

CoinGecko verilerine göre, piyasa değeri bakımından ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum (ETH), bu ay ilk defa 500 milyar dolarlık piyasa değeri seviyelerine ulaştı. Merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarının ve NFT‘lerin (non-fungible token) yüksek oranlarda büyümesi ile birlikte de ölçeklenebilirlik, Ethereum adına çok daha önemli bir mesele haline geldi.

Buterin: Tek Yol Layer 2

Ethereum‘un kurucusu Vitalik Buterin, 2021 Shangai Uluslararası Blok Zinciri Haftası’nda yaptığı konuşmasında, Layer 2 (katman 2) çözümlerinin, blok zinciri açısından bir hayli önemli olduğunu ve merkeziyetsizliği koruyarak Ethereum ağını ölçeklendirmenin tek yolu olduğunu söyledi.

Ethereum ağını daha ölçeklenebilir bir hale getirmenin önemine vurgu yapan Vitalik Buterin, süreç içerisinde gerçekleştirilen güncellemeler ile de ağdaki işlem ücretlerinin düşeceğini ifade eden birtakım belirli örnekler verdi.

Zincir Dışı Ölçeklendirme Çözümleri

Ölçeklenebilirlik, bir blok zinciri ağının artan talebi karşılayabilme becerisidir. Ethereum kurucusu Vitalik Buterine göre, blok zincirlerin karşı karşıya kaldıkları zorlukları anlatabilmek için bir kavram ortaya atmıştır. Buterin’in teorisine göre, blok zinciri ağları ölçeklenebilirlik, güvenlik ve merkeziyetsizlik üçlemi arasında bir denge kurması gerekir. Üçü de birbiriyle çelişir. Diğer iki özelliğe odaklanılması durumunda diğeri zayıflar. Bu nedenle yaygın görüş, güvenlik ve merkeziyetsizliğin maksimum hale getirilmesi ve ölçeklenebilirliğe zincir dışı çözümlerle ulaşılması gerektiği fikridir. Burada bahsi geçen layer 2 kavramı da, asıl Ethereum blok zinciri üzerinde olmayıp ağa eklenmiş daha üst bir katmanda çalışan çözümleri ifade etmektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar