X


Blockchain Oyun Şirketleri Steam Yasağına Direniyor!

Steam yasaklarının arka planında ne gibi endişeler var?
22:00
26 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto oyun topluluğu, Valve’in Steam’den blockchain tabanlı oyunları yasaklayarak yanlış bir karar verdiğini düşünüyor. Blockchain şirketleri, NFT oyun firmaları ve kar amacı gütmeyen Fight for the Future’dan oluşan bir konsorsiyum, Salı günü yayınlanan bir açık mektupta Valve’i blockchain yasağını tersine çevirmeye çağırıyor.

Yasaklar Sessizce Başlamıştı

Blockchain odaklı oyunlar henüz yolun çok başında olmasına rağmen günlük milyonlarca kullanıcıya ulaştı. Oyunlar kendi ekosistemlerini oluşturuyor ve oyuncular bu detaya bayılıyor. Eğlenerek zaman geçiren oyuncular kripto para veya NFT kazanıyor.

Valve, Steam‘de yayınlanmaması gereken içerik listesine bu ayın başlarında blockchain tabanlı oyunları da ekledi. NFT ve kripto para odaklı uygulamaların mağazada olmamasını düşünen Valve bu adımıyla ciddi tepki çekmişti. Nihayet bugün bir konsorsiyum aracılığıyla daha gür şekilde itiraz dile getirildi.

Epic Games de başlangıçta bu yasakları kendi platformlarında destekleyeceklerini açıklamıştı. Sonrasında geri adım atan Epic Games “ilgili yasalara uyduğu, şartlarını açıkladığı ve uygun yaş grubuna hizmet verdiği” sürece blockchain tabanlı oyunlara kucak açtığını duyurdu.

Steam Neden Yasaklıyor?

Counter-Strike ve Team Fortress gibi Valve yapımı oyunlar da dahil olmak üzere çok sayıda oyun kendi ekonomilerini oluşturdu. Fakat şirket blockchain tabanlı oyunların daha çok ekonomi odaklı olmasını riskli buluyor. Kripto para ekosistemindeki meşhur dolandırıcılıkların mağazada yayınlanan oyunlarla zirve yapmasını ve sorumlu tutulmayı istemiyor.

Fakat dünya bambaşka bir yöne eviriliyor. İnsanlar dijital sahiplik konusunda daha farklı refleksler kazanıyor. Bu bir oyun dahi olsa dijital dünyadaki mülkü tescilleyebilmek harika bir olgudur. Online PVP oyunlara milyarlar harcayan oyuncular büyüdü ve artık daha fazla oyuncu eğlencenin ekonomisinden yana pozisyon alıyor.

Bugün yayınlanan açık mektup Valve yetkililerini köklerine çağırıyor ve yasak kararını tekrar düşünmelerini istiyor. Ancak bir gerçek var ki blockchain tabanlı oyunların tam bir düzenleyici çerçeveye alınmadan Steam üzerinden yayınlanması mümkün olmayacak. Dünyada tüm pazaryerleri belli yasalara bağlı çalışır, belli başlı denetlemelere maruz bırakılır. Fakat blockchain tabanlı oyunların oluşturduğu ekonomi bundan tamamen muaf, çok yeni olduğu için şimdilik muaf ve bu yüzden yasak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar