X


Twitter Hack’inde Toplanan Bitcoin’lere Ne Oldu?

Chainalysis, hack girişiminde ele geçirilen Bitcoin’ler ile ilgili açıklamalar yaptı.
09:23
16 Temmuz 2020

Kripto para birimi izleme firması Chainalysis’e göre dün gerçekleşen Twitter hack’in toplanan Bitcoin’ler halihazırda hareket halindeler.

Twitter Hack’i

Dün akşam saatlerinde kötü niyetli kişiler içinde kripto para platformlarının da bulunduğu bazı önemli kişi ve kuruluşların hesaplarını hack’ledi. Dolandırıcılar hack girişimlerinin ardından ele geçirdikleri hesaplardan “giveaway” dolandırıcılığı yapmak için harekete geçti. Yani sizden kendilerine bir miktar para göndermenizi istiyorlar ve sonrasında gönderdiğiniz paranın iki katını size geri göndermeyi vaad ediyorlar.

Twitter hack’i ile de tam olarak bu hedeflendi ama toplanan miktar, ele geçirilen hesapların büyüklüğüne ve etki alanına bakıldığında çok küçük kaldı. Dolayısıyla aslında Bitcoin kullanan kişilerin dolandırıcılıklar konusunda temkinli davrandıklarını ifade edebiliriz.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Saldırıda Gönderilen Bitcoin’ler

Chainalysis’in Twitter saldırısında ele geçirilen hesaplardan biri olan CoinDesk’e yaptığı açıklamalara göre, firma hack sırasında kullanılan 4 hesabı izlemeye aldı. Yapılan açıklamalara göre en çok kullanılan adreste 375 adet işlem gerçekleşti ve 120.000 dolar değerinde BTC gönderildi. İkincil adreslerde ise yaklaşık olarak 100 işlem gerçekleşti ve 6.700 dolarlık BTC de bu adreslere gönderildi. Yine kötü niyetli olarak kullanılan bir XRP cüzdanı ile ilgili hiçbir işlem gerçekleşmediği ifade ediliyor.

Öte yandan şu an için henüz ilişkisi belli olmayan bir cüzdana da 5 Bitcoin gönderildiği tespit edildi. Chainalysis bu cüzdanlara gönderilen Bitcoin’ler ve adreslerin tespiti için müşterileri ile işbirliği içinde çalıştıklarını dile getirdi.

Bunların yanında yapılan açıklamalara göre kötü niyetli kişiler gönderilen Bitcoin’leri kendi aralarında göndererek bir nevi “churning” yoluyla BTC’yi çekici hale getirmeye çalıştılar. Chainalysis bu durumu “şaşırtıcı” olarak değerlendirdi.

Ayrıca bu saldırının en büyük kurbanın da 40 BTC gönderen Japonya merkezli bir cüzdan olduğu da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar