X


Twitter Hack’inin Arkasındaki Gizli Mesaj Ne?

Büyük Twitter hack’inde kullanılan BTC cüzdanına gönderilen gizli bir mesaj ortaya çıktı.
07:53
16 Temmuz 2020

Dün gece saatlerinde dünyanın en büyük ve en etkili Twitter hesaplarından bazıları “giveaway” dolandırıcılığı yapmak amacıyla hack’lendi. Ele geçirilen hesaplar arasında Elon Musk’tan Binance’e, Jeff Bezos’tan Warren Buffet’a ve Barack Obama’dan Coindesk’e kadar birçok önemli bulunuyordu.

Olayla ilgili şüpheler devam ederken dikkatli Reddit kullanıcılarının gözüne saldırı ile ilgili bazı detaylar takıldı ve dolandırıcılık merkezindeki Bitcoin cüzdanına gönderilen işlemlerde bir dizi gizli mesaj görüldü.

Gizli Mesaj Ne?

Kötü niyetli kişiler, ele geçirdikleri hesapların takipçilerinden kendilerine Bitcoin göndermelerini ve daha sonra gönderilen bu Bitcoin’leri (BTC) iki katı olarak geri alacaklarını ifade ettiler. Blockchain verilerine göre, bir kullanıcı yedi farklı işlemde 0.00005348 Bitcoin gönderdi. Bu yedi farklı işleme bir mesaj gizleyen kullanıcı gerçekleştirdiği işlemler için de 0.00121639 BTC işlem ücreti ödedi.

Yazının sonundaki işlem transferlerinden de görebileceğiniz gibi yukarıda bahsi geçen kullanıcının gönderdiği mesaj ise:

Tüm işlem verilerini bir mesaj olarak okuyun. Bitcoin kullanırken risk alırsınız. Twitter olayında Bitcoin izlenebilir. Neden Monero kullanılmadı?

Öte yandan bu mesajın saldırganları mı, yoksa BTC göndererek daha fazla kar elde etmek isteyen kurbanları mı hedeflediği bilinmiyor.

Neden Monero Değil?

Aslında gerçekten Monero (XMR) kripto para topluluğunun önemli “gizlilik coin’lerinden” biri olarak karşımıza çıkıyor. Hatta işlemler Monero ile yapıldığında Bitcoin’de olduğundan çok daha yüksek bir gizlilik sağlanmış oluyor.

Bunların yanında Reddit kullanıcısı “ethereumflow” mesajın stratejik olduğunu dile getirdi ve Monero kullanan bir kişinin bu dolandırıcılık girişimine inanma ihtimalinin, BTC kullanan bir kişiden çok daha düşük olduğunu ifade etti. Saygısızlık yapmak istemediğinin altını çizen kullanıcı Bitcoin kullanıcılarının Monero kullanıcılarına göre daha saf olduğunu belirtti. Ayrıca “ethereumflow” yaptığı açıklamalarda, Monero’nun reklam yaptığını da ifade etti.

Öte yandan Twitter hack’i tabii ki yalnızca Monero’nun reklamını yapmak için gerçekleşmedi ve muhtemelen çok büyük paralar hedefleniyordu. Ancak hem kullanıcıların hem hesap sahiplerinin hızlı harekete geçmesi ile büyük rakamların önüne geçilmiş oldu. Yine de birçok kişi gözle görülür miktarda BTC’yi hack’lenen hesaba göndermiş oldu ve bunun geri dönüşü yok gibi görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar