X


Bütün Dünyayı Etkileyen Twitter Saldırıları Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Bütün dünyayı etkileyen Twitter saldırılarının sebebi belli oldu.
00:42
16 Temmuz 2020

İlk başta sadece kripto para sektörünü ve Bitcoin yatırımcılarını ilgilendirdiği düşünülen olay bir anda bütün dünyaya sıçradı ve dünyanın en ünlü isimlerinin Twitter hesapları bir bir  hacklendi. Binance kripto para borsasının ve Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun Twitter hesaplarının ele geçirilmesinden sonra dolandırıcılar tarafından “giveaway” dolandırıcılığı olarak bilinen yöntem kullanıldı.

Bu yöntemde dolandırıcıların verdiği adrese örnek olarak 0,1 BTC gönderen yatırımcılara bunun iki katının gönderileceği ifade ediliyor ancak tahmin edileceği gibi olay tamamen dolandırıcılık odaklı. İlk olarak Charlie Lee, Justin Sun, Changpeng Zhao ve hatta resmi Bitcoin hesapları hacklenerek söz konusu paylaşımlar yapıldı.

Dünyaca Ünlü İsimlerin Twitter Hesapları Hacklendi

Olay sadece bunlarla sınırlı gibi gözükürken bir anda dünya liderlerinin de hesapları hacklenmeye başlandı. Tesla CEO’su Elon Musk, ABD Başkanlık adayı Mike Bloomberg, ünlü milyarder Warren Buffett,  Apple, Kanye West, Bill Gates, Amazon CEO’su ve dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos bunlardan sadece birkaç tanesi olarak gözüküyor. Bazı ünlü isimler hesaplarını geri alsa da Elon Musk gibi isimlerin bu yazının kaleme alındığı an itibariyle hala hesaplarını geri alamadığı görülüyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Dolandırıcıların bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 15 Bitcoin’den fazla para topladıkları görülüyor. Ancak hacklenen hesaplar göz önüne alındığında 138.000 dolar gibi bir paranın oldukça düşük olduğu söylenebilir. Peki söz konusu saldırılar tam olarak nasıl gerçekleşti ve bu ilerleyen günlerde herkesin başına gelebilir mi?

Uzmanlar bunun aslında ortak bir üçüncü parti uygulama kullanımından kaynaklandığını vurgulamakta. Hootsuite isimli üçüncü parti uygulamanın hem birçok kripto para borsası hem de ünlü isim tarafından düzenli olarak belirli saatlerde tweet paylaşımı için kullanıldığı biliniyor. Yine de bunu kullanan hesapların iki adımlı doğrulama (2FA) önlemini almış olması saldırıları engelleyebilirdi. Hesapların birçoğu 2FA etkinleştirildiğini rapor etti ve bu da sorunun direkt olarak Twitter ile ilgili olabileceğini gösteriyor.,

Twitter Saldırılarının Sebebi Ne?

Mevcut olasılıklar arasında Twitter’ın şifreleme (hashing) mekanizmasının çözülmüş olabileceği ve saldırganların istedikleri hesabın şifresini görüyor olması ile direkt Twitter bünyesinden birinin bunları yapıyor olması yer alıyor. Lider kripto para birimi Bitcoin’in küresel çapta en çok konuşulan konulara (TT) dahil olması ise bunun büyük bir etki yarattığını gösteriyor.

Ana akım medya bu olayları direkt olarak kripto paraları kötülemek için bir fırsat olarak kullanabilir. Buna rağmen Bitcoin ve kripto paraların 15 Temmuz gecesi itibariyle milyonlarca, belki de milyarlarca insana ulaştığını söylemek doğru olacaktır.  İddialar ise direkt olarak yönetim paneline erişimi olan bir Twitter çalışanının hacklenmesinden dolayı bunların yaşandığı ihtimaline ağırlık vermekte.

Twitter ise henüz konu hakkında bir açıklama yapmadı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar