X

Tether (USDT) Güvenilir Mi? Terra Luna Sonrası İşler Değişiyor!

Binance CEO'su CZ, Tether (USDT) hakkında ne düşünüyor? Balinalar hangi stablecoinleri güvenli görüyor?
19:20
10 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin ve altcoinler birkaç saat içinde çok ani iniş/çıkışlar yaşayabiliyor. Fakat stablecoinlerin böyle bir lüksü yok. Kripto para yatırımcıları volatilitenin arttığı dönemlerde zarardan kaçınmak için stablecoinleri kullanıyor. Fakat bunlar ne kadar güvenilir? En popüler stablecoin olan Tether (USDT) geçmişte TerraUSD ile benzer bir kaderi paylaşabilir mi?

Terra Luna Sonrası İşler Değişiyor!

Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto para birimleri bazen tek bir günde çift haneli yüzdelerde yukarı veya aşağı gidebilir. Ancak bazı kripto para birimleri tam tersini elde etmeye çalışıyor. İdeal olarak ABD doları gibi fiat para birimlerine her zaman 1:1 temelinde sabitlenen kripto paraların ana ama bu sabitliği koruyabilmektir.

Terra’nın nihai çöküşü, kripto pazarında yeni şok dalgalarına sebep oldu. Çöküşün ardından Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) ve DAI gibi diğer stablecoinler ciddi miktarda sallantı yaşadı. Ancak en büyük stablecoin USDT ve diğerleri sabitliğini büyük ölçüde korudu.

Tether’den sonraki en büyük stablecoin olan USD Coin, piyasa değerinde 5 milyar dolar kazanırken, CoinGecko’ya göre üçüncü en büyük stablecoin olan Binance USD, 1,4 milyar dolar daha değer kazandı. Elbette bu büyüme USDT’den kaçan bazı yatırımcılardan kaynaklanıyor. 9 Mayıs’tan bu yana 130’dan fazla kripto para balinası USD Coin bakiyelerini artırdı. Bu yatırımcılar USDC bakiyelerini asgari 1 milyon dolar artırırken Tether bakiyelerini en az 1 milyon dolar azalttı.

Tether (USDT) Güvenilir Mi?

Tether gerçekten de ciddi kayıplar yaşadı. Sadece son iki hafta içinde yatırımcılar USDT’den 10 milyar dolardan fazla para çekti. Bu, dijital varlığın piyasa değerinin düşmesine sebep oldu. Tabii ki USDT, stablecoin piyasasında hala en iyi oyuncu olmaya devam ediyor. Ancak zamanla şüpheler de artıyor. Özellikle 40 milyar dolarlık Terra enkazından sonra yatırımcılar daha fazla risk almak istemiyor.

Tether, ticari kağıt, banka mevduatı, değerli metaller ve devlet tahvillerini içeren eşdeğer miktarda rezervle USDT stablecoinini dolara sabitlediğini iddia ediyor. İddia ediyor diyoruz çünkü tatmin edici denetlemeler ve yeterli şeffaflığa sahip değiller.

Binance‘ın kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao, rezervleri hakkında bilgi eksikliğine işaret ederek Tether’i yüksek riskli bir stablecoin olarak gördüğünü söyledi. Hatta “Ben de dahil olmak üzere çoğu insan için bir kara kutu” dedi.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar