reklamı kapat
  • BTC  :  29.981,48 ₺
  • ETH  :  963,35 ₺
  • BCH  :  2.237,78 ₺
  • XRP  :  2,54 ₺
  • NGC  :  0,95 ₺
  • BTC 29.981,48
  • ETH 963,35
  • BCH 2.237,78

Tether (USDT) Nedir? Nasıl Çalışır?

4 Kasım 2018
  • Coin TürkCoin Türk

İtibari para birimlerine dayanan ilk kripto para olarak bilinen Tether, kripto paralarla geleneksel para birimlerini bir araya getiriyor. Dolar’a, Euro’ya ya da Yen’e endekslenmiş dijital token’leri kullanıcılarının hizmetine sunan Tether Blockchain teknolojisinin getirdiği imkanlardan faydalanıyor. Tether sayesinde dünyanın her yerine hızlı ve güvenli bir şekilde para gönderebilmek ya da kripto para piyasasının dalgalı yapısından etkilenmeden kripto para bulundurmak mümkün hale geliyor.

Tether Omni Protokolü’ne göre Bitcoin Blockchain ağı üzerinde ve Ethereum ERC20 standardına göre basılmış 2 farklı altyapıyla faaliyet gösteriyor. Bahsi geçen Omni protokolü Blockchain ağlarını bir araya getirerek kullanıcıların kripto paralarını itibari paraya çevirmelerine imkan tanıyan açık kaynaklı bir yazılım olarak tanımlanabilir. Buna göre tedavüldeki bütün Tether’ler platformun rezerv hesabında bulunan itibari para birimlerine dayandırılıyor. Böylece Tether’lerın tamamının şirketin kullanım koşullarına uymak şartıyla itibari para birimlerine çevrilebilmesi mümkün hale getiriliyor.

Omni USDT ve Ethereum USDT incelendiğinde; piyasada şu anda 2,6 milyar dolar civarında Tether (USDT) olduğu söylenebilir. Bunların 2,52 milyar doları Omni Blockchain’de yer alırken, 60 milyon dolar civarı ise Ethereum Blockchain üzerinde yer alıyor.

Kripto para piyasası her geçen gün gündelik hayatlarımıza daha fazla giriyor. Bunun sonucunda her gün yeni kripto para borsalarının oluşturulduğuna şahit oluyoruz. Ancak gelişme sürecini henüz tamamlamamış bu yenilikçi piyasa, devletler tarafından tam olarak benimsenmiş sayılmaz. Öyle ki geleneksel finansal sistemi baştan yaratma potansiyeline sahip olan kripto paralara çoğu ülke çeşitli boyutlarda düzenlemeler getiriyor. Bu tür düzenlemelere uygun hareket ederek itibari para birimleriyle oluşturulacak kripto para işlem çiftlerini bir borsa platformunda listelemek zannedilenden çok daha zor bir hal alabiliyor. Ancak yenilikçi kripto para Tether (USDT) sayesinde bu sorunun üstesinden gelebilmek mümkün hale getirilmiş.

Bitcoin veya Ethereum blockchain’i üzerinde yer alan her 1 Tether’in (USDT) fiyatı, 1 Dolar (USD) olacak şekilde piyasaya sürülüyor.

Zaman zaman kripto para topluluğu arasında tartışmalı konulara neden olsa da Tether’in kripto para kullanıcıları için oldukça kullanışlı hizmetler sağladığı söylenebilir. Borsalarda USDT simgesiyle temsil edilen Tether’i Binance ve Bitfinex borsalarından platformu üzerinden temin edebilmeniz mümkün.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.