X


2019’da Hedge Fonların %70’i Sonlandı

Fiyat volatilitesi sebebiyle kurumsal yatırımcılar bu yıl kriptolardan uzak durdu...
14:00
5 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yapılan son açıklamalara göre, emeklilik fonları ve aile şirketleri gibi kurumsal yatırımcılara büyük ölçüde hitap eden kripto hedge fonlarının yaklaşık olarak yüzde 70’i bu yıl son buldu.

Kripto Hedge Fonları

ABD merkezli bir Kripto Fon Araştırması’na göre, Çarşamba günü Bloomberg’in bildirdiğine göre, bu yıl başlatılan yeni fonların sayısı 2018’de başlatılanların yarısından az.

Bloomberg’in Çarşamba günü yaptığı açıklamalara göre ABD merkezli bir Kripto Fon Araştırması’nda, bu yıl başlatılan kripto hedge fonlarının sayısının 2018 yılında başlatılanların yarısından az olduğu ifade edildi.

Bölge düzeyinde bakıldığın bu yıl; Kuzey Amerika’da 28, Avrupa’da 23, Asya Pasifik’te 14 ve diğer bölgelerde 3 kripto para hedge fonu kapandı.

Bunların yanında yapılan açıklamalarda Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin volatil doğası sebebiyle kurumsal yatırımcıların bu yıl kripto alanından uzak durduğu ifade edildi. Kripto para piyasası takipçisi Coin Metrics’in kurucularından Nic Carter bu konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Piyasa kesinlikle bireysel odaklı ve öngörülebilir bir gelecek için de böyle kalacak.” sözlerini kullandı.

Kripto Fon Piyasası

Crypto Fund Research’ün web sitesinden elde edilen verilere göre şu anda piyasada bulunan toplam 804 kripto para fonundan 355’ini hedge fonlar, 425’ini risk sermayesi fonları oluşturuyor. Aynı araştırmaya göre Arrington XRP, BlockTower Capital, Brian Kelly Capital Yönetimi, Dijital Para Birimi Grubu ve Fenbushi Capital en büyük beş kripto fonu olarak nitelendiriliyor.

Bunların yanında Blockchain Capital’in ortağı olan Spencer Bogart konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bana göre, Bitcoin için sadece 10 yıl içinde herhangi bir kurumsal kabulün olması, bundan sadece 3 ya da 4 yıl önce hayal edebileceklerimizin ötesinde, radikal bir başarı…” ifadelerini kullandı.

Bunların yanında her ne kadar kurumsal yatırımcıların piyasadan çekildiği ifade edilse de bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi bu yıl ikinci çeyrekte iki katı bir katılımın olduğu açıklanmıştı.

Kaynak: The Block

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar