Gizlilik Odaklı Altcoinden Önemli Duyuru!

Kullanıcılarına sağladığı avantajlarla tanınan bu altcoin önemli bir duyuru yaptı. Peki son güncellemenin detayları neler?
19:50
10 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto paraların tamamı işlem gizliliği vaat etmez ve bu alanda kendini ispatlamış az sayıda proje bulunuyor. Gizlilik, yatırımcıların önemli bir kısmı için kritik öneme sahip fakat devletler bunu bir sorun olarak görüyor. Siyasi sebepler, gizlilik endişeleri ve daha birçok sebepten dolayı insanlar varlıklarının hareketlerini herkesle paylaşmak istemeyebilir. Monero bu alanda kendini ispatlamış bir alternatiftir.

Monero (XMR) Duyurusu

Monero’nun çok beklenen güncellemesi nihayet tamamlandı. Duyuruya göre artık madenciler blok başına ödüllerini sabit olarak alacak. Tail emission sayesinde blok başına verilecek 0,6 XMR sabitlendi. Bildirildiğine göre, ücret piyasasının nasıl davrandığına bakılmaksızın, madencilere sabit bir madencilik ödülü verilecek. Bu güncellemenin Mayıs ayı sonunda gerçekleşmesi bekleniyordu ancak Haziran ayının ikinci haftasında aktifleştirilebildi.

Madencilik ekipmanının yüksek maliyeti ve azalan ödemeler nedeniyle, kimi zaman zararına çalışan Monero (XMR) madencileri ücretlerin sıfıra gitme riskinden korunacak ve ağ güvenliği böylece riske edilmemiş olacak.

Öte yandan ABD, Monero gizliliğini aşabilecek beyaz şapkalı hackerlara ödül vermeyi taahhüt ediyor. Gizlilik odaklı yapısı sebebiyle siber suçlular tarafından da yoğun olarak kullanılan Monero bugüne kadar kara para aklama suçuyla anıldı. Kripto para mikserlerinin yaygınlaşması sebebiyle bu konudaki haberler azalsa da devletler baskı kurmaktan vazgeçmiyor. Son olarak Litecoin’in gizlilik odaklı güncellemesi sebebiyle bazı borsalar LTC’yi liste dışına almak zorunda kalmıştı.

Monero Madenciliği

Bitcoin topluluğundan farklı olarak Monero topluluğu, dinamik blok boyutu, adil ücretler ve alt sınır ağ güvenliğini sağlamak için minimum bir sübvansiyon uygulamaya karar verdi. Ödülü sıfıra indiren diğer kripto para birimleriyle karşılaştırıldığında, son güncelleme bloktaki her madenciye 0,6 XMR ödülünü garanti ediyor. Diğer kripto para birimleri tarafından sağlanan ödüllerin aksine, 0,6 XMR teşviki doğrusaldır ve Monero’yu deflasyonist bir varlık haline getirir.

Bitcoin madencileri gibi, Monero madencileri de madenciliğin işlem ücretlerine tamamen güvenmek zorunda değiller. Madenciler bunun sonucunda sabit bir gelire sahip olacaklar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar