Reklam

Stellar, 2022 Yol Haritasını Yayınladı: Akıllı Sözleşme Özelliği Geliyor

Stellar Development Foundation (SDF) platformda akıllı sözleşmelerin geliştirilmesini destekleyecek.
15:41
26 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

2022 yılı adına yeni yayınlanan bir yol haritasında Stellar (XLM), DeFi alanında büyük planlarını duyurdu. 2022 stratejisinin bir parçası olarak Stellar Development Foundation’ın (SDF) platformda akıllı sözleşmelerin geliştirilmesini destekleyecek.

Stellar’dan 2022 Yol Haritası

Stellar Teknik Strateji Başkan Yardımcısı Tomer Weller, platformun 2022 yılı yol haritasında DeFi’ye vurgu yaptı. Weller, roadmap’i şöyle açıkladı: “Stellar’da DeFi’yi bir üst seviyeye taşıyoruz. Akıllı sözleşmeler, giriş engelini azaltacak ve geliştiricilerin protokol değişiklikleri olmadan güvenli yeni işlevler oluşturmasına imkan tanıyacaktır.”

Stellar blok zincirine entegre edilmesi amaçlanan akıllı sözleşmelerle XLM; Ethereum, Polkadot, Cardano ve Cosmos gibi platformların mücadelesine girmiş olacak. Akıllı sözleşmeler genellikle aracıları veya bir sözleşme uygulamasını otomatikleştirmek için kullanılır.

AMM DeFi İşlevi Kullanıma Sunuldu

Stellar, MoneyGram gibi küresel bir ödeme ağına doğrudan erişim sağlayarak DeFi imkanlarını genişletmeyi amaçlıyor. 2021 yılında küresel ödeme devi MoneyGram, Stellar ile ortaklık duyurmuştu. Akıllı sözleşmeler ile nelerin görülebileceği ve beklenen lansman tarihiyle ilgili olarak Tomer Weller, şu ifadeleri kaydetti: “Akıllı sözleşme yazılım dilleri ve VM’ler için çeşitli seçenekleri araştırıyoruz. Ana düşüncelerimiz şu şekildedir: Güvenlik, ölçeklenebilirlik, adil erişim. 2022’nin sonuna kadar tam özellikle bir test ağı hedefliyoruz. Sonunda ise ekosistem Stellar’da akıllı sözleşmelerin ne zaman açılacağına karar verecek.”

Stellar’ın 2022 yol haritası üç stratejik yapı taşı etrafında oluşturulduğu açıklandı. Birincisi artan ağ ölçeklenebilirliği ve yeniliği. Bunu ağ kapasitesini bir büyüklük sırasına göre genişleterek ve güvenli bağımsız bir inovasyon sağlayarak başarmayı umuyor. İkincisi daha fazla ağ katılımı etkinleştirmek. Bu da ekosistem geri bildirimini uzun vadeli bir Stellar stratejisine dahil edilerek ekosistem bağlılığını tahsis etmek ve yeni katılımcıları çekerek başarmak istiyor. Üçüncüsü ise gerekli araştırmayı yaparak çeşitlilik ve kapsayıcılığı sağlamak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar