Stellar Nedir?

14:30
4 Aralık 2019
Okuma Süresi: 5 Dakika

Stellar (XLM); bankaları, ödeme sistemlerini ve kullanıcıları bir araya getiren dağıtık bir ödeme platformudur. Stellar küresel finansal sistemini bulunduğu yerden ileriye götürmeyi ve onu yenilikçi bir anlayışla dönüştürmeyi hedefliyor. Bu yenilikçi platform kullanıcılarının finansal işlemlerini rahatlıkla yapabilmelerine olanak tanıyor. Buna göre Stellar (XLM) kullanıcıları işlemlerini kolay, güvenli ve masrafsız bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar.

XLM Stellar Nedir?

Açık kaynaklı ve dağıtık bir ödeme sistemi olarak bilinen XLM Stellar mevcut ödeme sistemlerini, finansal kuruluşları ve kullanıcıları bir araya getirerek dünyayı finansal anlamda daha gelişmiş bir şekle sokmayı hedefliyor. Ayrıca Stellar platformu aracılığıyla birçok para birimiyle ya da çeşitli varlıklarla işlem yapabilmenize de olanak sağlanıyor. Üstelik bu işlemler daha hızlı, daha güvenli ve mevcut sistemin aldığı ücretlere oranla oldukça ucuz bir şekilde kullanıcılarla buluşuyor.

Stellar Lumens Nedir?

Ripple gibi Stellar Lumens de finansal kurumları birbirine bağlamayı ve sınır ötesi transferler için gereken maliyet ve zamanı önemli ölçüde azaltmayı amaçlayan ödeme teknolojisidir; ancak Ripple bankalara odaklanırken Stellar Lumens bankasız bankacılık hizmetleri üzerine odaklanmaktadır.

Stellar Ne Zaman Çıktı?

Stellar, 2014 yılında eski avukat Joyce Kim ve Jed McCaleb tarafından kuruldu. Jed McCaleb aynı zamanda şu anda faaliyetlerini sonlandıran Mt. Gox borsası ve Ripple’in kurucu ortağıdır. Aslında Ripple ve Stellar başlangıçta aynı protokolü kullanmış sonrasında yolları ayrılmıştır.

XLM Coin Kimin?

Joyce Kim ve Jed McCaleb tarafından kurulan Stellar ayrıca kar amacı gütmeyen Stellar Geliştirme Vakfı tarafından da destekleniyor.

XLM Coin Nedir?

Platform dahilinde kullanılan kripto varlık olarak ifade edilen ve Lumens Coin adı verilen unsurlar borsalarda XLM simgesiyle temsil ediliyor. Stellar platformunun bir araya getirdiği bankalar ve ödeme sistemlerine yönelik oluşturulmuş bir köprü niteliğinde işlev gören XLM Coin, Stellar ağının yerel varlığı ya da kendi kripto parası şeklinde tanımlanıyor.

Stellar XLM Coin Nedir?

Küresel ekonominin geliştirilmesine katkı sağlamayı ve düşük masraflı finansal hizmetleri herkese ulaştırmayı hedefleri arasında gösteren Stellar ağının yerel para birimi Stellar XLM Coin 2014 yılında 50 milyar Coin ile yola çıktı. Kullanıcılarının kaliteli deneyimler yaşamalarını kendisine ilke edinen Stellar XLM Coin’e geleceğin bankacılığı gözüyle bakılıyor. Stellar XLM Coin bu haberin yazıldığı sırada Coinmarketcap.com’dan alınan verilere göre yaklaşık 2 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

XLM Analiz

XLM platformu sahip olduğu merkezsiz ve dağıtımlı yapı itibariyle finansal işlemler esnasında karşılaşılabilecek her türlü riski bertaraf ediyor. Yapılan analizlere göre platformun gelişim ve işleyiş sürecine katkıda bulunan kar amacı gütmeyen kuruluş stellar.org faaliyetlerini durdursa ya da başka bir beklenmedik hadise meydana gelse dahi Stellar XLM ağı çalışmalarına devam edebilecek ve gerçekleştirilen işlemleri onaylayabilecek bir sistemle çalışıyor. Stellar ağındaki işlemleri onaylayan topluluğu oluşturan kullanıcıların tamamı stellar.org kuruluşunun dışındaki üyelerden oluşuyor. Buna göre kullanıcılara daha merkezsiz ve daha güvenli işlemler sağlayabilmek de mümkün hale geliyor.

Stellar (XLM Yorum)

Günümüz küresel finansal sisteminin en önemli unsurları arasında gösterilen geleneksel bankalar “finansal hizmet” adı altında kullanıcılarına hizmet veriyor. Çoğu zaman müşteriler için bir çile haline gelebilen bu hizmetler esnasında çeşitli sorunlarla karşılaşmak adeta bir rutin haline geldi diyebiliriz. Öte yandan her geçen gün insanoğluna bir başka alanda hizmet veren Blockchain teknolojisi finansal alanda da kullanıcılarına pek çok avantaj sağlıyor. Blockchain teknolojisinden güç alan Stellar platformu aracılığıyla mevcut bankaların sunduğu işlem ücretlerinden aldıkları ücretleri bir hayli büyük bir oranda azaltabilmek mümkün hale gelebilir şeklinde çok sayıda uzmandan XLM coin yorumları yapılıyor.

XLM Coin Yorum

Ayrıca XLM Coin kullanıcılarına birçok kullanım alanında hizmet veriyor. Bu hizmetlerden birisi de “havale işlemleri” şeklinde ifade edilebilir. Geleneksel bankaların sunduğu hizmetlerden faydalanarak uluslararası düzeyde para transferi yapmak hem masraflı hem de bir hayli yavaş şekilde gerçekleşiyor. Ancak Stellar ağı aracılığıyla bu tür işlemleri çok ucuza gerçekleştirebilmenin mümkün hale geldiği Stellar coin yorumu yapanların ifadeleri arasında yer alıyor. Ekim 2017’de IBM ile Stellar arasında ödeme sistemleri alanında imzalanan anlaşma Stellar Lumens Haberleri veya XLM Haberleri arasında en dikkat çeken gelişme olmuştur.

Stellar Coin Geleceği

Merkezsiz Stellar Coin aracılığıyla her türlü ödemeyi ve havale işlemini çok kısa bir sürede ve çeşitli para birimleriyle yapabilmek mümkün. Üstelik platformdaki işlemler geleneksel sistemlerle gerçekleşen işlemlere göre daha güvenli ve daha hızlı bir şekilde gerçekleştirildiği yine yapılan değerlendirmeler arasında yer alıyor. Bu bağlamda bakıldığında en yakın rakibi olan Ripple ile çok ciddi bir rekabet içerisinde olan Stellar, gelecekte merkezi olmayan uygulamaların daha da benimsenmesiyle bugün bulunduğu noktadan çok daha farklı bir yerde olabilir. Merkezi olmayan yapısı ile Stellar Coin, merkezi olan Ripple’a göre bir adım öne geçiyor şeklinde bir yorum yapmak yanlış olmayacaktır.

XLM Coin Grafik

XLM grafik içerisinde XLM/USD paritesi incelendiğinde 04 Ocak 2018 tarihinde 0,87 dolarlık rakamla rekor seviyeye olan Stellar Fiyatı, yazımızın güncellendiği tarih itibariyle 0,0967 dolardan işlem görüyor. Özetle; 1 XLM Coin Fiyat $0,096’dır.

1 Stellar (XLM) Kaç TL? 1 Xlm kaç TL? Stellar kaç TL? Stellar grafik TL incelendiğinde ise XLM/TRY paritesinin 0,66 TL olduğunu görmekteyiz. Toplam 14 milyar TL piyasa değerine sahip olan Stellar ayrıca 1,6 milyar TL günlük işlem (alım-satım) hacmine sahip. Bu piyasa değeriyle kripto para listesinin 14. sırasında kendine yer buluyor.

Stellar Nasıl Satın Alınır?

Stellar platformunun yerel varlığı olarak ifade edebileceğimiz Lumens’i, yani borsalarda kullanılan kısa ismiyle XLM’yi satın almak için işlem hacmi bakımından en büyük kripto para borsası Binance’i kullanabilirsiniz. Binance platformuna bu linki kullanarak hızlıca üye olabilir ve Türk lirası dahil olmak için çeşitli kripto para ve geleneksel para birimlerinde işlemlere kolaya başlayabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
  • seydi gazi incir
    2 sene önce

    xlm try btcturk yükselişe ne zaman geçer yeni takip ediyorum alınırmı 062 seviyelerden

    96