Karar Anı: ABD Enflasyon Verisi Açıklandı! Kripto Paralar Ne Olacak!

Beklenen enflasyon verisi sonunda geldi ve 22 Mart Fed toplantısına dair beklenti oluşmaya başladı. Kripto paralar nasıl etklenecek?
16:30
14 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Haftalardır kripto para piyasaları bugün gelecek olan son ABD enflasyon verisine odaklandı. Volatilite birkaç gündür arttı. SEC’in baskının getirdiği düşüş bir yana enflasyon verisinin yüksek gelme ihtimaline karşın birçok yatırımcı risklerini azalttı. Bunun sonucu olarak RSI seviyesi önemli ölçüde düştü. Bitcoin fiyatı 21.400 dolarlık destek seviyesinin altına düştü.

ABD Enflasyon Verisi

Son 3 aydır enflasyon verisi beklenti altında geldiği için Ocak ayında kripto para piyasalarının hızlı bir yükseliş yaşadığını gördük. Milyarlarca dolarlık Bitcoin alımı saatler içinde geldi ve Fed’in artık zirve yapan enflasyon karşısında yumuşayacağı beklentisi oldu. Risk piyasaları bugünlerde aşırı iyimserliğe sahip ancak DXY yeniden 103,5 desteğinin üzerine çıktığı için riskli bir ortamda bulunuyoruz. Bugün gelecek verinin yıllıkta %6,2’nin altında olması kritik öneme sahipti. Ocak ayında açıklanan Aralık yıllık enflasyon verisi ise %6,4 seviyesindeydi. Peki bugün enflasyon yüzde kaç olarak açıklandı ve kripto paraları bundan sonra ne bekliyor?

  • ABD Enflasyon Verisi (Açıklanan: %6,4 Beklenti:%6,2 – Önceki: %6,5)

Bitcoin fiyatı duyurunun ardından 21.600 dolara kadar hızlı bir düşüş yaşadı. Enflasyonun üç ayın ardından 0,2 seviyesinde beklenti üzeri gelmesi kötü ancak daha fazlası var. Önceki ay açıklanan yıllık enflasyona göre rakam yine de 0,1 seviyesinde düşük. Yani teknik olarak enflasyon düşmeye devam ediyor. Kripto paraların içinde bulunduğu düzenleyici baskıyla son gelen enflasyon verisinin beklenti üzeri olduğunu düşünürsek ilerleyen günlerin ne denli önemli olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Kral kripto para birimi önümüzdeki günlerde büyük bir sürpriz olmazsa 20.900 dolar desteğine doğru bir hareket başlatabilir.

Kripto Paraların Geleceği

Bitcoin şimdilik 21.500 dolar desteğine iğne attıktan sonra toparlandı. Makro ekonomik veriler ve SEC’in düzenleyici baskısını düşünürsek kısa vadede piyasa hissiyatı olumsuz etkilendi. Önümüzdeki günlerde ABD piyasalarını ilgilendiren daha fazla veri açıklanacak. Özellikle istihdam cephesinde gevşeme görürsek bu durum bir nebze toparlanma getirebilir. Ayrıca kripto paralar her zaman sürprizlerle doludur. Birçok trader beklenti üstü gelen enflasyon verisinin ardından açığa satış pozisyonlarını güçlendirdi. Bunların tasfiyesi için sürpriz bir yükseliş şaşırtıcı olmaz.

Dolar endeksi 103 bölgesinin üzerine çıktıktan sonra yeniden enflasyon öncesi bölgeye döndü. Yatırımcıların ilerleyen saatlerde artacak volatiliteye karşın yüksek kaldıraçlı pozisyonlarda risklerini iyi değerlendirmesi gerekebilir. Bitcoin için 21.400 ve 20.900 ardından 19.800 dolar seviyeleri önemli destek bölgeleri olarak izlenecek. Olası sürpriz rallide ilk olarak 22.200 dolar desteği geri kazanılmalı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar