X


Sıcak Gelişme: Morgan Stanley Bitcoin İşlemleri Başlatabilir

ABD merkezli çok uluslu yatırım bankası Morgan Stanley’in müşterileri için Bitcoin değişim işlemlerini başlatacağı iddiası gündeme bomba gibi düştü.
16:13
13 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Söylentilere bakılırsa bir dünya bankası daha, yani Morgan Stanley, Bitcoin işlemlerini ciddi ciddi düşünüyor. Bloomberg’den Alistair Marsh’ın yazısında bu bilgi “konuyla yakından ilgili kişilere” daynadırılıyor. Business Insider’dan Frank Chaparro da Marsh’ın yazısını paylaşarak bankanın Bitcoin’le bağlantılı karmaşık türev ürünlerle işlemler başlatmayı planladığını aktardı.

Marsh’ın belirttiği kaynaklara göre banka “yatırımcılara Bitcoin’in performansıyla sentetik bağı olan işlemler sunan anlaşmalarla ilgileniyor”, yani bir nevi Goldman Sachs ve Intercontinental Exchange gibi kurumlarla benzer şey üzerinde çalışıyor. Marsh’ın yazısındaki şu kısım dikkat çekiyor:

Yatırımcılar fiyat değişimleriyle uzun ve kısa vadede işlemler yapabilecek ve Morgan Stanley her işlem için komisyon kesecek.

Bankalar – Bitcoin flörtü

Morgan Stanley’den bu hafta kripto para piyasalarının kısa ve orta vadedeki geleceğine yönelik yapılan açıklamalar oldukça ihtiyatlıydı. Stretejist Mike Winson ise 2019 için “yuvarlanan ayı piyasasına” işaret etti:

Çağrımız risk varlıklarında eş zamanlı ve büyük bir yeniden fiyatlandırmaya yönelik değil. Daha ziyade farklı varlıklar ve sektörler üzerinde, farklı zamanlarda ve en zayıf bağlantılarla (Bitcoin, yükselen piyasa borcu, öz kaynaklar, BTP’ler, fonlama komisyonları, baz metaller ve ev inşasıyla havayolları gibi erken döngü sektörleri) yuvarlanan ve en büyük/ilk darbeyi yiyen ayıların piyasasıyla ilgili.

Buna rağmen kripto para sektöründe büyük bankaların Bitcoin’le flörtü çokça tartışılıyor. Örneğin Goldman Sachs’ın kripto işlem masası planlarını rafa kaldırdığı iddia edilmişti. Daha sonra şirketin CFO’su bu haberi birinci ağızdan yalanladı.

Kaynak: bitcoinist.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
  • Ufuk
    4 sene önce

    Resmi bir açıklama değil. Anlık piyasa oynatmaları bu haberler. Resmi haber gelene kadar dikkate almamak gerekir. Kimileri Bitmex te paralarını katladı bu haberle

    25