X


SEC Başkanından Kripto Varlık Piyasalarına İlişkin Çağrı: Daha Geniş Kapsamlı Yatırımcı Koruması Şart!

SEC Başkanı Gary Gensler, Yatırımcı Danışma Komitesi ile gerçekleştirilen toplantıda, kripto varlık piyasalarında daha geniş kapsamlı bir yatırımcı koruması sağlanması gerektiğini dile getirdi.
10:15
6 Aralık 2021

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto varlık piyasalarındaki dolandırıcılık ve kötüye kullanım durumlarının altına çizerek daha kapsamlı yatırımcı koruması sağlanması gerektiğini söyledi.

SEC Başkanı, Daha Geniş Kapsamlı Yatırımcı Koruması İstiyor

SEC Başkanı Gary Gensler, geçen hafta bir Yatırımcı Danışma Komitesi toplantısında kripto para piyasaları hakkındaki endişelerini dile getirdi. Gensler, düzenleyici öncelikler konusunda SEC’ye tavsiyelerde bulunmak üzere kurulan Yatırımcı Danışma Komitesi ile gerçekleştirilen toplantıda, sözlerine Bitcoin’in gerçek bir inovasyon olduğunu ve kripto para birimleri ile finans piyasalarının bir değişim içinde olacağını dile getirerek başladı.

Gensler, kripto varlık piyasalarındaki bazı platformlarda kötüye kullanım durumlarına dikkat çekerek gerekli önlemlerin alınmaması durumunda birçok insanın zarar göreceğini ifade etti:

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

“Amerikan halkı, yatırımcı koruması kısmında önemli eksiklikleri olan merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarında kripto para birimleri satın alıyor, satıyor ve borç veriyor. Bu da piyasaları manipülasyonlara açık hale getiriyor ve yatırımcıları savunmasız bırakıyor. Bu sorunları ele almazsak, birçok insanın zarar görmesinden endişeleniyorum.”

Gensler: Kripto Varlıklar, Kamu Politikaları Kapsamına Alınmalı

SEC Başkanı, kripto para platformlarının ve kripto varlık ihraççılarının SEC’deki personellerle konuşması ve komisyon ile iletişim halinde olması gerektiğini dile getirerek konuşmasını noktaladı:

“Tarih boyunca süregelen finansal yenilikler, kamu politikaları kapsamı dışında uzun süre gelişim gösterememiştir. Kripto varlık ekosistemi piyasadaki varlığını devam ettirecekse veya değişim için katalizör olma potansiyelinden herhangi birine ulaşacaksa, bu alanı kamu politikaları kapsamı alanına alsak iyi olur.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar