Bu Hafta Takip Edilmesi Gereken En İyi 5 Kripto Para Birimi: BTC, ETH, MATIC, ALGO ve EGLD

Kripto paralar son dönemde büyük kayıplar yaşadı. İşte piyasayı yeniden yükseğe taşıyabilecek 5 kripto para birimi.
09:40
6 Aralık 2021
Okuma Süresi: 5 Dakika

Bitcoin ve çoğu altcoin geçtiğimiz günlerde kripto para piyasasında yaşanan sert düşüşün ardından sarsıldı ve büyük kayıplar yaşadı. Öyle ki lider kripto para birimi yaklaşık 11.000 dolarlık bir kayıp yaşadı ve 42.000 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Son düşüş sırasında Ethereum (ETH), Bitcoin’den daha iyi performans göstermeye devam etti. Bitcoin’in piyasa hakimiyeti %41’in altına düşerken, Ethereum zemin kazanmaya devam etti ve piyasa hakimiyeti %21’in üzerine çıktı.

Bazı analistler, Bitcoin‘in son düşüşünün uzun bir konsolidasyon aşamasına yol açabileceğine inanıyor. Peki Bitcoin önümüzdeki birkaç gün içinde yeniden dibe vurabilir mi? Gelin hep birlikte piyasaları daha yükseğe taşıyabilecek en iyi 5 kripto para birimini analiz edelim.

Bitcoin (BTC)

Lider kripto para birimi Bitcoin, Eylül ayı sonunda 100 günlük basit hareketli ortalamadan (54.496 dolar) güçlü destek aldı ve bunu boğaların savunması için önemli bir destek haline getirdi.

Ancak, ayılar fiyatı 3 Aralık’ta 100 günlük SMA’nın altına çektiler ve bu durum panik satışıyla sonuçlandı. Yaşanan panik satışıyla birlikte BTC/USDT paritesi 4 Aralık’ta 42.000 dolara kadar geriledi.

Düşen 20 günlük üstel hareketli ortalama (56.219 dolar) ve aşırı satım bölgesine yakın göreceli güç endeksi (RSI), ayıların üstünlüğü olduğunu gösteriyor. Parite mevcut seviyelerden düşmeye devam ederse, bir sonraki durak 40.000 dolardaki güçlü destek olabilir.

Ancak durum tersine dönerse ve fiyat mevcut seviyeden yükselişe geçerse, parite 100 günlük SMA’ya yükselebilir ve bu da güçlü bir engel teşkil edebilir. Bu seviyenin üzerinde bir kırılma ve kapanış, daha güçlü bir toparlanmanın mümkün olabileceğinin işareti olacaktır.

Ethereum (ETH)

En büyük altcoin Ethereum, yaşanan sert düşüşün ardından oldukça iyi performans sergilemeyi başardı. Ayılar 4 Aralık’ta fiyatı 3.500 dolar seviyelerine kadar çekse de daha fazlası için başarılı olamadılar. Ayrıca boğalar, günlük mumdaki uzun kuyruktan da görüldüğü gibi bu düşüşü agresif bir şekilde satın aldı.

Boğalar fiyatı 3.900 doların üzerinde tutmayı başarabilirse, ETH/USDT paritesi 20 günlük EMA’ya (4.326 dolar) kadar yükselebilir. Ek olarak bu seviyenin üzerinde bir kırılma ve günlük kapanış, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.868 dolara uzanan olası bir rallinin yolunu açabilir.

Bu durumda boğalar, yükseliş trendinin yeniden başladığını işaret etmek için bu engeli aşmak zorunda kalacak.

Ancak bu durumun tam tersi gerçekleşirse ve eğer fiyat mevcut seviyeden aşağı düşerse, ayılar pariteyi 3,900 doların altında tutmak ve sürdürmek için bir girişimde daha bulunabilirler. Ayıların bu bölgede bir kez daha başarılı olması durumunda Ethereum 3.400 dolardaki güçlü desteğe gerileyebilir.

Polygon (MATIC)

Öte yandan Poligon‘a (MATIC) baktığımızda, MATIC son birkaç gündür artan bir kanal modeli içinde işlem görüyor. Boğalar, 3 Aralık’ta fiyatı kanalın direnç çizgisinin üzerine itti ancak daha yüksek seviyeleri sürdüremedi.

Ayrıca MATIC/USDT paritesi son düşüşle birlikte 100 günlük SMA’ya (1.54 dolar) geriledi ancak alıcılar bu bölgede aktifti ve bu düşüşü başarıyla satın aldı.

MATIC grafiğine bakıldığında 20 günlük EMA (1.85 dolar) yükseliyor ve RSI pozitif bölgede yer alıyor. Dolayısıyla bu da alıcılara avantaj sağlıyor. Polygon fiyatındaki mevcut toparlanma devam ederse, boğalar fiyatı tekrar direnç çizgisinin üzerine çıkarmayı deneyebilir. Buna ek olarak, 50 günlük SMA’nın (1.76 dolar) altında bir kırılma ve kapanış, fiyatı 100 günlük SMA’ya kadar çekebilir.

Ancak ayılar fiyatı 20-EMA’nın altına düşürürse, parite 50-SMA’ya ve ardından 100-SMA’ya gerileyebilir. Bu desteğin altında bir kırılma, 1,54 dolara düşüş için kapıları açabilir.

Fakat bu durumun tam tersi gerçekleşirse, yani fiyat 20-EMA’dan geri dönerse, boğalar MATIC‘i tekrar 2.21 doların üzerine çıkarmak için girişimde bulunacak. Dolayısıyla boğalar bu bölgede başarılı olursa parite 2.40 dolara kadar yükselebilir. Boğalar, pariteyi tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.70 dolara çıkarmak için bu genel engeli aşmak zorunda kalacaklar.

Algorand (ALGO)

Öte yandan Algorand (ALGO), 4 Aralık’ta kritik desteğin altına geriledi. Ancak boğalar mum’daki uzun kuyruktan görüldüğü gibi düşüşü agresif bir şekilde satın aldı ve şimdi fiyatı yeniden hareketli ortalamaların üzerine çıkarmak için mücadele edecek.

Boğaların bu hamlesi başarılı olursa, ALGO/USDT paritesi direnç çizgisine kadar yükselebilir. Ancak bu seviye, ayıların savunması gereken önemli bir seviye çünkü bunun üzerinde bir kırılma, azalan üçgen modelini geçersiz kılabilir. Dolayısıyla parite 2.36 dolara ve daha sonra 2.55 dolara kadar yükselebilir.

Ancak boğalar bu bölgede başarılı olamaz ve fiyat hareketli ortalamalardan düşerse, bu ayıların rallilerde satış yaptığının bir göstergesi olabilir. Dolayısıyla ayıların satış baskısının ardından parite desteği 1,50 dolardan yeniden test edebilir. Bu seviyenin altında bir kırılma ve kapanış, düşüş kurulumunu tamamlayacak ve fiyatın 0,80 dolara kadar düşmesi ile sonuçlanacak.

Elrond (EGLD)

Son olarak Elrond, tüm zamanların en yüksek seviyesinden geri döndü ve 4 Aralık’ta 224,62 dolara düştü ve rallinin son ayağının %100’lük düzeltmesini tamamladı.

Boğalar şu anda yükseliş çizgisini savunmaya ve fiyatı 50 günlük SMA’nın (324 dolar) üzerine çıkarmaya çalışıyor. Dolayısıyla boğaların bu bölgede başarılı olması, fiyatı ayıların tekrar sert bir direnç oluşturabileceği 20 günlük EMA’ya (364 dolar) kadar çekebilir. Boğalar bu engeli de aşmayı başarırsa parite 425 dolar seviyelerine kadar yükselebilir.

Ancak tam tersi durum gerçekleşir ve fiyat 100 günlük SMA’nın (271 dolar) altına düşer ve kapanırsa, EGLD düşüşünü 200 dolara kadar uzatabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar