reklamı kapat
  • BTC  :  18.744,04 ₺
  • ETH  :  490,67 ₺
  • BCH  :  552,34 ₺
  • XRP  :  1,67 ₺
  • NGC  :  0,62 ₺
  • BTC 18.744,04
  • ETH 490,67
  • BCH 552,34

Kripto Para Nedir?

17 Ağustos 2018
  • Coin TürkCoin Türk

Kripto para kavramını anlamak için öncelikle “kriptografi”nin ne olduğunu açıklamamız gerekiyor. Kriptografi; “gizlilik, kimlik denetimi, bütünlük gibi bilgi güvenliği kavramlarını sağlamak için çalışan matematiksel yöntemler bütünüdür. Bu yöntemler, bir bilginin iletimi esnasında karşılaşılabilecek aktif ya da pasif ataklardan bilgiyi, dolayısıyla bilgi ile beraber bilginin göndericisi ve alıcısını da koruma amacı güderler. Bir başka deyişle kriptografi, okunabilir durumdaki bir bilginin istenmeyen taraflarca okunamayacak bir hale dönüştürülmesinde kullanılan tekniklerin tümü olarak da gösterilir.” Kriptografi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Kriptografi biliminin gelişmesiyle birlikte internet üzerinde transferi yapılan bilgilerin güvenliği de artmaya başlamıştır. Bu gelişmeler “kriptopara” nın bir yazılım olarak ortaya çıkmasını sağladı. İlk olarak ortaya çıkan “bitcoin” bu mantıkla çalışan bir kriptoparadır ve kriptoparalar içerisinde en popüler olanıdır. Belirli yazılımlar ile oluşturulan protokoller sayesinde “genel kuralları belirlenen” kriptopara sisteminin açık kaynak olması ve buna rağmen bugüne kadar sistemin kırılamamış olması değerini her geçen gün arttırıyor.

Kriptopara, gerçek paradan farklı olarak elle tutulan, deri bir cüzdanda taşınan bir değer değil. Merkezi olmayan bir sistem ile geliştiği için, bu paraların üretiminde hiçbir devlet ya da özel kuruluşun söz hakkı olmuyor. Klasik anlamda kullandığımız tüm paralar devletler tarafından üretilen ve arkasında devlet desteği olduğu için “belirli bir değeri” olan cisimlerdir. Ancak yeni gelişen kriptopara teknolojisi hiçbir devlet desteği olmaksızın dünyanın her yerindeki bireysel kullanıcılar tarafından üretilerek “belirli bir değer” edinmiştir. Bu durum her ne kadar şimdilik güvensiz bir hava estirse de gelecekte devletler eliyle üretilen tüm paraların yerini alacağı konuşuluyor. Bunun olması kısa vadede mümkün olamasa da gelişmeler ışığında bir gün devletlerin de bu protokolleri kullanarak kendi paralarını üretmesi sürpriz olmaz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.