X


Satoshi’nin Mirası 10. Yaşını Kutladı

Bitcoin'in ilk geliştiricileri Bitcoin.org'u on sene önce tescilledi. Olayın yıl dönümü Bitcoin.org üzerinden yayımlanan bir gönderiyle anıldı.
10:00
26 Ağustos 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bitcoin projesinin ilk geliştiricileri Satoshi Nakamoto ve Martti Malmi’nin Bitcoin.org web domain adresini tescillemesinin üzerinden tam 10 yıl geçti. Web sayfasında yayımlanan bir gönderi 2008 yılında faaliyetlerine başlayan sitenin yıl dönümünü kutluyor.

Orijinal kripto para Bitcoin’in white paper dosyası 31 Ekim 2008 tarihinde yayımlanmıştı. Bu tarihten birkaç ay önce de Bitcoin.org domain adresi kayıtlara geçti. Bu domain adresine çoğu kripto para kullanıcısı Satoshi’nin mirası gözüyle bakıyor.

Satoshi’nin mirası

Bitcoin’in gizemli kurucusu Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği bilinmiyor. Satoshi kripto para sahnesini terk etmeden önce söz konusu domain adresinin adil ve merkezsiz bir yapıya sahip olduğundan iyice emin oldu.

Domain’in iyelik sistemi orijinal Bitcoin geliştiricilerinin dışında çeşitli bireyleri de içeriyor. Böylece web sayfasının merkezi hale getirilmesi engellenmiş. Merkezsizlik düşüncesi hem güvenliğin tesis edilmesini hem de web sayfasının orijinal amacının dışına çıkmamasını sağlıyor. Sayfanın asıl amacını Bitcoin eğitimi sürecinin ve kripto paranın benimsenmesinin desteklenmesi şeklinde tanımlayabiliriz.

Web sayfasının kaynak kodu açık ve herkes tarafından görüntülenebiliyor. Yalnızca nihai yayımlama yetkisi sitenin yetkililerine verilmiş. Siteyle ilgili bütün faaliyetler ancak kamunun bilgilendirilmesiyle gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca sitenin bakım çalışmaları, geliştirilmesi ve içeriklerinin çeşitli dillere çevrilmesi gibi etkinlikler tüm dünyadaki kullanıcılar tarafından yapılıyor.

Örneğin GitHub platformunda 245 farklı kullanıcıdan 4.400 adet teşebbüs Bitcoin.org için yapıldı. Binin üzerinde gönüllü çevirmen sitedeki içeriklerin 27 farklı dilde anlaşılabilmesini sağladı. Sitenin dili kullanıcının konumuna göre otomatik olarak algılanıyor.

SegWit2x ve diğer anlaşmazlıklar

Bir grup şirket Bitcoin Blockchain’indeki birtakım problemlerin giderilmesi için SegWit2x isimli bir çözüm önerisini gündeme getirmişti. Bu öneri Bitcoin işlemlerinin o zamanlar bir hayli uzun olan süresini kısaltıyor ve yine o zamanlar şimdiki kadar cazip olmayan işlem ücretlerini azaltıyordu. Ancak Bitcoin.org bu önerinin karşıtları arasında saf tuttu.

Site yetkililerinin bu doğrultuda gerçekleştirdiği bazı hamleler, sitenin Satoshi’nin mirası olduğuna inanan birçok kullanıcı tarafından hoş karşılanmadı. Kullanıcılar web sayfasının propaganda yapmak için kullanıldığını belirterek olaylara tepki göstermişti.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar