• BTC  :  41.237,32 ₺
 • ETH  :  3.564,44 ₺
 • BCH  :  5.726,77 ₺
 • XRP  :  4,32 ₺
 • BTC 41.237,32 ₺
 • ETH 3.564,44 ₺
 • BCH 5.726,77 ₺

SegWit2x: Kasımda Fork Başkadır

4 Kasım 2017
 • Ömer UçarÖmer Uçar

Bu Kasım ayının Bitcoin için, bilinmeyene atılan bir adım olduğunu söyleyebiliriz. Şimdiye kadar gerçekleşmiş hard forkların en büyüğü ve en sıradışı olanı SegWit2x, 16 Kasım’da başlatılacak. Buna göre Bitcoin “gerçekten” çatallanacak.

SegWit2x ile ilgili çeşitli kaynaklardan gelen pek çok haberin varlığından bahsedebiliriz. Sonu gelmeyen bunca haber ve görüş çeşitliliği bazen kafa karıştırıcı bir hal alabiliyor. Konuyla ilgili yapılan tartışmalar ise hız kesmeden devam ediyor.

Bütün bu tartışmaların teknik konularla ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca yaklaşan fork ile ilgili yayılan söylentilerin artması toplumun fork hakkında endişelenmesine neden oluyor. O halde endişeleri bir nebze gidermek ve SegWit2x hakkında daha net bilgilere sahip olmak için bu sürece birlikte göz atalım.

Bitcoin

Bitcoin’in “hâlihazırdaki” versiyonunda, blokları boyutlandırmak için 1 MB’lık bir limit bulunuyor. Bu Bitcoin’in ilk zamanlarında Satoshi tarafından, node ağlarını olası saldırılardan korumak için gerçekleştirilmişti. Limit 1 MB ile sınırlandırıldı çünkü o sıralarda blokların %99’u boştu. Bu uygulamanın gerçekleştirildiği esnada sahip olunan düşünceye göre, sistemin SegWit2x ayarında bir güncellemeye ihtiyaç duyması yıllar alacaktı.

Ancak Bitcoin’in popülaritesi arttıkça ağ, işlemden geçireceği çok fazla alışverişe sahip oldu. Bunun sonucunda bir yığılma meydana geldi ve uzun işlem kuyrukları oluştu. Yaklaşık on dakikada, bir yeni blok meydana geliyordu ancak bu süre zarfında 1 MB’tan fazla işlem gerçekleşiyordu. Bu da bazı işlemlerin, yeni bir blok madenciler tarafından oluştulana kadar, ertelenmesine sebep oluyordu.

Meydana gelen bu sıkışıklık, işlemlerin onaylanıp uygulanma zamanının artmasına neden oldu. Bu da işlem ücretlerinin artması sonucunu meydana getirdi. Artan işlem ücreti, madencileri işlemi aynı blokta yapmaları için teşvik etti ve böylece bloklar dolmaya başladı. Bu silsilenin sonucunda Bitcoin işlem ücretleri oldukça pahalı hale gelmeye başladı. Sonuç olarak göndericiler yüksek ücretleri ödemeyi kabul etmezlerse işlemlerin süresi bir hayli uzayabilir hale geldi.

SegWit

Bitcoin’in çekirdek geliştiricileri en sonunda bu sorunlara bir çözüm buldular: SegWit. Bitcoin’in şimdiki yazılımı SegWit’i içeriyor ve sistem, işlem verilerini imza verilerinden ayrıştırarak işlev görüyor. Böylece bir blokta dört kat daha fazla işlem görme olanağı oluşuyor. Daha da önemlisi SegWit, yazılım bünyesindeki birkaç arızayı onardı ve diğer muhtemel geliştirmelere platform oluşturdu.

SegWit2x

SegWit2x, daha önceden hiç kullanılmamış yeni kuralları yürürlüğe koyması beklenen bir fork’tur. SegWit2x’i önemli yapan şey, blockchainde depolanan ağdaki blokların boyutunu, 1 MB’tan 2 MB’a yükseltecek olması diyebiliriz.

SegWit2x;

Bir alternatif yazılımdır: Ağ katılımcıları tarafından tarafından çalıştırılan ve protokol kurallarını uygulayan bitcoin yazılımının değiştirilmesidir.

Blok boyutunu artırmaya yönelik bir teşebbüstür: kapasiteyi kuvvetlendirecek diğer muhtemel iyileştirmelere rağmen çoğu fork, ağın belirli bir kuralına odaklanır. SegWit2x ise blok boyutlarına odaklanıyor.

Bir hard forktur: Bir üst versiyonu kullanmayan herhangi bir kullanıcının yazılımı, ağın parçası olmanın dışına çıkar.

Ayrıca SegWit2x, belirli durumlarda farklı sonuçlar meydana getireceğe benziyor.

Bu ihtimalleri şu şekilde sıralandırabiliriz:

Kural değişikliği: Bütün madencilerin yazılımlarını yükseltmeleri halinde meydana gelecek sonuçtur. Bu durumda Bitcoin blockchain’i işlev görmeye devam edecek ancak daha büyük boyutlu bloklar meydana gelecek. SegWit2x kuralları Bitcoin’in kuralları olacak.

İki Ayrı Bitcoin: Yalnızca bazı madenciler yazılımlarını yükseltecekler. Böylece iki blockchain oluşacak. “Orjinal Bitcoin” ve “SegWit2x” versiyonu bitcoin. İkisi de farklı kurallara sahip ve bağımsız kripto paralar olarak işlev görecek.

Bitcoin kuralları değişmez: Madenciler yeni yazılımı çalıştırmazlar ve ağ hâlihazırdaki kurallarla yoluna devam eder. Madencilerin SegWit2x’e sempati duydukları düşünüldüğünden bu ihtimalin uzak olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Bazı kullanıcılar hard forkun iyi bir fikir olduğunu düşünseler de bu fikre yapılan itirazlar da mevcut. Bu itirazlar neticesinde ortaya çıkan tartışmalar, yukarıdaki üç ihtimalden ikincisinin gerçekleşeceğine işaret ediyor.

Sonuç olarak SegWit2x, 16 Kasım 2017 tarihinde gerçekleşecek. Bunun sonucunda iki zincir başka bir deyişle iki adet bitcoin meydana gelecek. Hard fork; madencilerin çoğu tarafından desteklenirse, hangi Bitcoin’in orjinal olduğu tartışması peyda olabilir.

Kripto para topluluğundaki insanlar, reddit.com ya da twitter.com gibi çeşitli platformlar üzerinden yaptıkları sohbetlerle söylentilere neden olsalar da esasında yaklaşan fork ile ilgili endişelenilecek bir durumun olmadığını söyleyebiliriz.

loading...
 • redart
  4 ay önce

  Hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. BTC. BCH ve tabiki diğer altcoinlerin teknik analizini yaparken böyle gelişmeleri önemle takip etmek gerekir. İyi çalışmalar diliyorum.

  1
 • ayilmaz
  4 ay önce

  Ömer Bey merhaba. Açıklayıcı yazı için teşekkürler, herkesin neredeyse aynı cümleler ile ve hiçbir bilgi içermeyen yazılarından sonra çok iyi geldi yazınız.
  Ben 2-3aydır okuyup anlamaya çalışıyorum çok yeniyim. Bazı sorularım var bunlara cevap verebilirseniz çok memnun olurum.

  1. “node ağlarını olası saldırılardan korumak için gerçekleştirilmişti. Limit 1 MB ile sınırlandırıldı” dediniz şimdi blok boyutu arttığında güvenlik problemi oluşmaz mı? Core’cuların reddediş nedeni özellikle bu ise neden bu önemli sorun segwit2x taraflarınca göz ardı ediliyor?
  2. çatallaşma olursa ve segwit2x zinciri asıl zincir olarak açıklanırsa bu durumda bitcoin fiyatının çok düşmesini beklemez miyiz?
  3. Minerlar şimdiki durumda işlem ücretlerinden kazandığı için bu duruma gölge düşürmek istemez bundan vazgeçmezler diye okumuştum bir yerde. Ama her tarafta farklı haberler yazıyor. Böyle bir şey olursa da bitcoin fiyatı çok yükselir deniyor. Bunun doğruluk payı var mı? Minerların segwit2x hakkında ne düşündüğünü içeren bir bildiri oldu mu?
  4. Esas önemli konu elimdeki bitcoini bozdurmazsam ve çatallaşma olursa b2x sahibi de olacağım ama bitcoin fiyatı düşecek. Yok eğer bitcoin ana zincir olurak yoluna devam ederse belki yükselecek. Bu durumda hodl mu yapmam lazım? Ben elimdeki verilerle bu kararı veremiyorum. Tabii ki söyleyecekleriniz yatırım tavsiyesi olmayacak 🙂

  1