X

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Teknik İncelemesi 13 Yaşına Bastı!

Tam 13 yıl önce bugün Bitcoin (BTC) teknik incelemesi yayınlandı.
12:30
31 Ekim 2021

Lansmanından bu yana %7,749,999,900 değer kazanan Bitcoin (BTC) 60.000 doların üzerinde alıcı bulmaya devam ediyor. İkonik Bitcoin (BTC) teknik incelemesi, ilk olarak 31 Ekim 2008’de Satoshi Nakamoto adlı anonim bir kişi veya kuruluş tarafından yayınlandı. Peki Bitcoin (BTC) sadece para olarak mı görülmeli?

Bitcoin (BTC) ve 13 Yıllık Serüveni

Sadece 13 yıl önce büyük devrim, Satohsi tarafından başlatıldı. Geleneksel finansal sistem bu süre zarfında önce onu reddetti. Fakat küresel ölçekte ana akım haline gelen Bitcoin (BTC) kendini dünya devir finans şirketleri dahil herkese kabul ettiriyor.

Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi başlıklı teknik inceleme, kendi kendini yöneten, güvenli ve sınırlı miktarda eşler arası bir çevrimiçi ödeme sistemine duyulan ihtiyacı öngördü. Bitcoin ağı 03 Ocak 2009’da başlatıldı ve her bir Bitcoin’in fiyatı sadece 0,0008 dolardı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bitcoin başlangıçta geleneksel finans kurumları tarafından bir tehdit olarak algılanırken, on üç yıllık topluluk desteği ve büyüyen bir kullanıcı tabanı, Bitcoin (BTC)’i İnternet çağı için en karlı yatırımlardan biri haline getirdi.

Bitcoin (BTC) Teknik İncelemesi

Bitcoin teknik incelemesi, üçüncü bir tarafa güvenme riski olmadan çifte harcamayı önlemek için bir çözüm önermektedir. Bunu yapmak için, kötü aktörleri alt ederek işlemleri onaylayan ‘dürüst’ düğümlerin kullanımından bahseder.

Satoshi tam olarak şunları söylüyordu:

“Elektronik işlemler için güvene dayanmayan bir sistem önerdik. [Dürüst düğümler] CPU güçleriyle oy verirler, genişletmeye çalışarak geçerli blokları kabul ettiklerini ve üzerinde çalışmayı reddederek geçersiz blokları reddettiklerini ifade ederler”.

Bitcoin ekosistemi, 21 milyon BTC arzına yavaş yavaş yaklaşırken, geliştirici topluluğunun madencileri teşvik etmek için mevcut kuralları değiştirmesi gerekebilir. Satoshi bunu da düşünmüş ve mutabakat mekanizmasıyla bunun yapılabileceğini söylemişti.

Çin’in öncülüğünde kripto paralara karşı bazı yasaklar uygulanmaya çalışsa da henüz başarıya ulaşan olmadı. Çin vatandaşları DeFi platformları aracılığıyla yasakları aşabiliyor, hükümet kendi blockchain dünyasını oluşturmak için milyarlar harcasa da vatandaşlarıyla kripto paraların arasını açamıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar