f Bitcoin Nedir? BTC Nasıl Alınır? › COINTURK

Bitcoin Nedir? BTC Nasıl Alınır?

Özet

 • Bu makalemizde Bitcoin nedir? Bitcoin nasıl üretilir? Bitcoin'in Sahibi Kimdir? Bitcoin'in sembolü nedir? gibi bir çok soruya cevap bulabilirsiniz.
19:12
17 Haziran 2020

Bitcoin yani kısa ismiyle BTC, hiç bir aracıya ihtiyaç olmayan merkezsiz bir ödeme sistemidir. Son yılların en popüler konularından biri Bitcoin ve çoğu kişi Bitcoin Nedir? Sorusuna cevap arıyor, bu yazımızda detaylarla Bitcoin Nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, kısa ismiyle BTC, kişiden kişiye (P2P/peer to peer) doğrudan transfer imkanına sahiptir. Hiçbir aracıya ihtiyaç duymaz. Bunun yanında internet üzerinden veya herhangi bir satıcıdan, yani “Bitcoin” kabul eden iş yerlerinden alışveriş yapabilirsiniz. Gönderim kaynağını ve alıcıyı tespit etmek zordur. Hesaplarınızı gerekli güvenlik tedbirlerini aldığınız takdirde sizin dışınızda hiç kimse kontrol edemez ya da el koyamaz. Her ne kadar güvenilirliği ile ilgili haberler çıksa da bu güvenlik zaafları Bitcoin’in kendi altyapısı olan Blockchain’den değil, üçüncü parti borsa veya cüzdan yazılımlarından kaynaklanmaktadır. Bu makaleyi okuduktan sonra eğer daha fazla bilgi almak istiyorsanız Bitcoin konusunda bugüne kadar yazılmış en detaylı ve kapsamlı Türkçe makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Bitcoin’in Sahibi Kimdir?

Satoshi Nakamoto takma isimli biri veya birileri tarafından yaratılan ve 2009 yılından bu yana internet dünyasında dolaşımda olan Bitcoin’in herhangi bir sahibi yoktur. Tamamen halka mal olmuştur. Sistem tamamen Bitcoin’e gönül veren topluluk tarafından yönetilir. Merkezi bir sistem olmamasından ve dağıtık yapısından dolayı Bitcoin sistemine isteyen herkes katılabilir.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin bir dijital varlık olmasının yanı sıra, online ödeme sistemi ve havale sistemi gibi kullanım alanları olduğundan dolayı yönlendirilemeyen bir güç olarak karşımıza çıkıyor. Merkezi olmayan bu güç, doğal olarak finans piyasalarını, büyük bankerleri ve global ölçekli bankaları korkutuyor. Çünkü Bitcoin herhangi bir kuruma, ülkeye ya da kişiye bağlı değil! Üstelik bağımlı hale de getiremiyorsunuz. Kısacası, tamamen özgür bir sanal para birimidir. Bu sistem doğası gereği parayı amaç olmaktan bir nebze olsun çıkarıp araç haline getiriyor. Bu bakımdan Bitcoin, mevcut finansal sistemin ısrarla görmezden gelmeye çalıştığı ancak başaramadığı yeni bir deneysel teknolojidir! Tüm dünyada Bitcoin kullananların sayısı 50 milyona ulaşmış durumda.

BTC Nerenin Para Birimidir?

Bitcoin için internetin para birimidir desek çok doğru olur. Herhangi bir ülkeye, şirkete veya zümreye ait değildir. Internet üzerinde kullanılır ve fiziksel olarak bulunmaz, tamamen dijital bir para birimidir.

Bitcoin Güvenli Midir?

10 yılı aşkın bir zamandır Bitcoin sisteminin alt yapısı olan Blockchain teknolojisi %100 doğru çalışmaktadır. Sistem tamamen güvenilir ve güvenlidir. Bu zamana kadar Blockchain ve Bitcoin bir çok siber saldırıya uğramasına rağmen hiç birinden zarar görmemiştir. Sistemin bir merkezinin olmaması ve dağıtık olmasından dolayı her zaman güncel ve güvenli olmaktadır.

BTC Nasıl Alınır?

Bitcoin’i bir çok farklı yöntemle elde edebilirsiniz. Bunlardan en çok bilineni bir Bitcoin veya kripto para borsasından Bitcoin satın almaktır. Bitcoin almak için 2013 yılında faaliyetlerine başlayan ilk Türk kripto para borsası Binance‘i kullanabilirsiniz.

3 Adımda Kolayca Bitcoin Nasıl Alınır?

1. Bitcoin almak için Binance websitesine ya da mobil uygulamasına giriş yapın. Henüz Binance’e üye değilseniz, web sitesinden veya mobil uygulama üzerinden birkaç dakikada üye olabilirsiniz.

2. Daha sonra Binance hesabınıza para göndermeniz gerekecek. Bu durumda Binance TR’yi kullanabilirsiniz.

3. Hesabınıza para ulaştıktan sonra alım ve satım ekranlarından kolaylıkla Bitcoin alım işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Oynanır?

Bitcoin elde ettikten sonra al-sat yaparak kar elde etmeniz mümkündür. Çoğu yatırımcı günlük, haftalık, aylık veya daha uzun vadede Bitcoin alıp satarak para kazanmaktadır. Bitcoin’in nasıl oynanacağıyla ilgili Bitcoin’den Para Kazanma yazısına göz atabilirsiniz.

Bitcoin Kaç Dolardır?

1 Bitcoin 10,000 doların üzerinde fiyatlanmaktadır. 2017 yılı sonunda en yüksek seviye olan 20,000 dolara kadar yükselmesine rağmen bu sınırda tutunamayarak 2018 ve 2019’da 10,000 dolar altına sarkmış ve 3,000 dolar rakamını görmüştür. 2020 yılına ise iyi bir başlangıç yapan Bitcoin ilk aylarda 10,000 doların üzerine çıkmayı başarmıştır. Güncel Bitcoin fiyatlarına Türk Kripto Para Piyasaları sayfamızdan erişebilirsiniz.

Bitcoin Fiyatı – 1 bitcoin kaç tl?

Anlık bitcoin fiyat verilerini paylaşan Bitcoin Fiyat sayfamızda görebileceğiniz gibi 1 bitcoin 30,000 TL’den işlem görmektedir. Yani 1 bitcoin 30,000 Türk Lirasıdır.

Bitcoin Yıllara Göre Fiyatı

2009 yılında sıfır değere sahip iken başladığı yolculuğuna 2017’de  en yüksek 20bin dolara kadar ulaşan Bitcoin, bu yönüyle yatırımcıların ilgisini bir hayli çekiyor. Aşağıdaki bitcoin yıllara göre fiyatı grafiğinde tüm zamanların bitcoin fiyatını görebilirsiniz. Bitcoin yıllara göre fiyatı grafiğinde görüldüğü gibi uzun süre çok düşük seviyelerde seyreden bitcoin fiyatı, 2017 itibariyle farklı bir evreye geçmiş görünüyor.

Bitcoin Yorumları 2020

2020 yılına hızlı giren Bitcoin hakkında son zamanlarda oldukça fazla yorum yapılıyor. Güncel Bitcoin yorumlarına bakıldığında en yüksek seviye olan 20,000 doların 2020 yılı içerisinde geçileceği söyleniyor. Sebep olarak Bitcoin ödül yarılanmasını gösteren bir çok Bitcoin yorumu 100,000 dolara kadar hedef göstermekte. Gelecekte bu Bitcoin yorumlarının ne kadar gerçekleşeceğini bilmek mümkün değil fakat yükseliş beklentisi herkes tarafından dile getiriliyor.

Bitcoin Sembolü

-฿- ile sembolize edilmiştir. “BTC” ve “XBT” tüm dünyada kabul edilen kısaltmalarıdır.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin üretmek için madencilik (mining) yapmanız gerekmektedir. Ancak şu anki şartlar ile elinizde bulunan bilgisayarlar ile Bitcoin madenciliğini yapmak oldukça verimsizdir. Sadece bu iş için özel makineler (ASIC) üretilmiş olup dünyanın bir çok yerinde büyük Bitcoin tarlaları kurulmuştur. Siz bunun yerine Bitcoin türevi altcoin’ler üreterek bu üretimlerinizi Bitcoin’e çevirebilirsiniz. Bu konu ile ilgili olarak Altcoin Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Madencilik hakkında daha detaylı bilgi için ise bu makalemize göz atabilirsiniz.

Kripto Nedir?

Internet dünyasında ve dijital ortamda kullanılan ve bir merkezi veya sahibi olmayan, topluluklar tarafından yönetilen para birimlerine kripto para veya kısaca kripto denilmektedir. İlk örneği herkesin bildiği gibi 2009 yılında ortaya çıkan Bitcoin’dir. Aynı zamanda kripto paralar Bitcoin’in de içinde olduğu Ethereum veya Ripple gibi diğer tüm birimleri için üst bir başlık olarak kullanılmaktadır.

Bitcoin Ne İşe Yarar?

Bitcoin ile internet üzerinden alışveriş yapabilir veya ürettiğiniz coin’leri çeşitli kripto para borsalarında Türk Lirasına ve USD, EURO gibi çeşitli para birimlerine çevirebilirsiniz. Yine, ürünlerinizi Bitcoin ile satarak ticaret hayatınıza Bitcoin’i dahil edebilirsiniz. Türkiye’de Bitcoin kabul eden işletmeleri görmek için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Bitcoin’in Avantajları Nelerdir?

 • Kripto para birimidir. Altın veya gümüş gibi maddesel/fiziki bir karşılığı yoktur.
 • Bitcoin bir ağ etkileşimidir. Bir merkezi yoktur. A’dan B’ye para transferi çeşitli algoritma ve protokollerle dijital olarak yapılır.
 • İnternet olan herhangi bir noktadan, internet olan herhangi bir noktaya transfer yapılabilir.
 • Aracısı, komisyoncusu yoktur. Masraflar aracı olmadığı için çok düşüktür. Sadece transfer işlemini onaylayan madencilere çok cüzzi miktarlarda ödeme yapılır.
 • Bitcoin, açık kaynak kodla yazılmıştır ve herkese açıktır. Sistemin sahibi onu kullanan herkestir.
 • Tüm ülkelerde kullanılabilir. Gerekli kişisel güvenlik önlemleri (şifre ve bilgisayarı koruma gibi) alındığında, bilgisayarlarda bulunan kripto para cüzdanlarına kimse müdahale edemez.
 • Kullanım koşulu, ön sınırlama sözleşmeleri veya şartları gibi sınırlayıcılar veya sözleşmeler yoktur.
 • Bitcoin, madencilik denilen bir süreç sonucunda üretilir.
 • Üretilecek Bitcoin’lerin bir sınırı vardır. Toplamda 21 milyon adet üretilecektir.
 • Üretim hızını ve enflasyonunu kontrol edebilmek için “madencilik zorluk seviyesi” belirli zaman aralıklarında otomatik olarak yapılan hesaplamalar çerçevesinde güncellenir. Bu güncellemeler ağdaki üretim yoğunluğuna göre belirlenir.
 • Her kullanıcının dijital bir kripto para cüzdanı vardır. Bitcoin ve kripto paralar bu cüzdanlarda tutulur.
 • Bitcoin transferleriniz adreslere özgü bir şekilde dijital bir imza ile imzalanır ve sırayla madenciler tarafından doğruluğu kontrol edilerek onaylanır. Böylece aynı Bitcoin ikinci kez kullanılamaz.
 • Bitcoin; TL, USD, EURO gibi birçok para birimine dönüştürülebilir.
 • QR kodu ile mobil ödemeler yapabilirsiniz.
 • Bitcoin borsaları hafta sonu ya da tatil günleri durmaz, 7/24 365 gün daima çalışır.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI

 • kamil
  5 sene önce

  bu site nasıl calışıyor

  175