reklamı kapat
 • BTC  :  29.697,89 ₺
 • ETH  :  908,96 ₺
 • BCH  :  2.063,75 ₺
 • XRP  :  2,66 ₺
 • NGC  :  1,00 ₺
 • BTC 29.697,89
 • ETH 908,96
 • BCH 2.063,75

Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

10 Ekim 2018
 • Emre OğuzEmre Oğuz

“Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılıyor? Bir Bitcoin nasıl çıkartılır? Bitcoin nasıl üretilir? Bitcoin madenciliği nedir? Bitcoin mining nedir? Ben de Bitcoin madenciliği yapabilir miyim? Bitcoin madenciliği ne kadar kazandırır? Evde bitcoin üretmek, Bitcoin madenciliği siteleri, Bitcoin üretme programı.. Bu sorular, Bitcoin’in yaşadığı büyük çıkış ile daha sık sorulmaya başlandı. Özellikle ben,  bu konuda gerek haberlerde Bitcoin zenginlerini duyanlar gerekse internetten okudukları ile kafası karışan eş dost ve arkadaşlarım tarafından sıklıkla sorguya çekiliyorum.

Aslında herkesin söylemeye çalıştığı şey şu; “Bitcoin madenciliği yaparak ben de zengin olmak istiyorum, ama nereden başlayacağımı bilemiyorum…” 

Fakat işin aslı şu ki, gerçekten çok istisnai bir durumda değilseniz, muhtemelen siz de Bitcoin madenciliği / kazıcılığı (ki bence madencilik daha doğru bir kavram) yapmak için geç kaldınız. 

Bunun neden böyle olduğu konusuna değinmeden önce, kısaca Bitcoin madenciliği nedir, bunu bir ele almakta fayda var.

Bitcoin Madenciliği – Dijital saman yığınında dijital iğne aramak…

Aslında Bitcoin madenciliğinin nasıl yapıldığından çok; neden çok önemli olduğu kendi başına uzunca bir yazıyı hak ediyor. Çünkü Bitcoin’i bu kadar önemli bir teknoloji ve büyük bir buluş yapan şeyin kilit noktalarından bir tanesi Proof-of-Work olarak bilinen konsept. Bu yazıda ise bu konuya kabaca değinip işin teknik kısmına çok da kafa yormak istemeyen okurlarımızın akıl sağlığını koruyacağım, en azından şimdilik.

Konuya girmeden önce çok kısa olarak dikkat çekmek istediğim bir şey var: Bitcoin çıkartmak, yani madencilik yaparak bir miktar Bitcoin elde etmek, madenciliğin tek amacı değil. Bitcoin madencileri aynı zamanda Blockchain denen ve yine BTC’yi BTC yapan özelliklerden birisi olan ve merkezi olmama özelliğine sahip (decentralized) hesap defterini de tutmaya yarıyor, bunun neden böyle olduğu ve ne işe yaradığı da yine başka bir yazının konusu olsun. Şimdilik sadece madencilik kavramını “Bitcoin bulmak/çıkartmak/basmak” olarak düşünelim…

Bitcoin madenciliği, aslında çok özet olarak anlatmak gerekirse, bilgisayarınıza özelliği olan bir sayıyı aratıp buldurmanızdan ibaret ve bu sayıyı özellikli yapan şey ise, bulunmasının oldukça zor olması ve bulmanın gittikçe zorlaşması.

Zor bulunmasının ve zorlaşmasının sebebi ise şans eseri değil. Bunun sebebi Bitcoin protokolü tasarlanırken, Satoshi Nakamoto tarafından ayarlanmış bir güvenlik önlemi olması. Bu güvenlik önlemi, (yani bulunmasının zor olması) herkes kafasına göre “Bitcoin basma” işlemini gerçekleştiremesin (ve/veya Blockchain’i manipüle edemesin…) diye var.

Aslında madencilik denilen şeyi, bilgisayarınıza oynattığınız bir şans oyunu ya da yukarıda yazdığım gibi, rakamlardan oluşan bir saman yığınında, yine rakamlardan oluşan bir iğne aratmak gibi düşünün.

Burada her bir yaptığınız arama hamlesini de, işlemci gücünüzle doğru orantılı olduğunu varsayın. Bu durumda bu işe ne kadar çok işlemci gücü yatırırsanız, saman yığınında bir iğne bulma olasılığınız o kadar artacaktır.

Bu arada, söz konusu dijital saman yığınının devasa, iğnenin de küçücük olduğunu hayal etmeniz olayı kavramanıza yardımcı olacaktır. Ve “samanlığın bir köşesinden aramaya başlamak” ve buna benzer şekillerde optimizasyon yöntemleri kullanarak işleminizi kısaltmak/şansınızı artırmak mümkün değil. Bu biraz kötü bir örnek olacak ama, iğnenin sürekli ve rastgele olarak yer değiştirdiğini düşünün.

Mining için kullanılan bir başka benzetme ise bilgisayarınıza kura çektirmek. Teknik olarak daha doğru olsa da, akla “şanslı olanın kazanacağı” bir sistem getirdiği için ben bunu tercih etmedim. Çok fazla şansa dayalı olmamasının sebebi ise, kura çekilen havuzun çok büyük olması ki, sadece ve sadece kura çekimi işine yüklü miktarda emek (işlemci gücü) yatıranların bu sözde “çekilişi” sürekli kazanacağı gerçeği.

Şu anki durumda (BTC protokolünün günümüz için belirlediği zorluk ve ödül seviyesinde), bu iğneyi bulan (yani “çekilişi kazanan”) madenci 25 BTC ödül kazanıyor. Bu rakam Bitcoin’in ilk zamanlarında 50BTC idi ve git gide azalacak [bir sonraki ödül adımının 2017 yılında başlaması bekleniyor ve o zaman ödül 12,5BTC’ye düşmüş olacak].
Buraya kadar sıkılmadan geldiyseniz, en azından Bitcoin madenciliği/kazıcılığı hakkında bir miktar fikriniz oldu demektir. Ama özet geçmek gerekirse; madencilik zor ve çok miktarda işlemci gücü gerektiriyor, zorluğu giderek artıyor, bu olurken de ödül miktarı azalıyor.

Bitcoin Madenciliğinin Kısa Tarihçesi

Bitcoin madenciliğinin ilk günden başlayarak sürekli zorlaştığını belirtmiştik. Bunun sebebi dünyanın dört bir tarafındaki sayıları git gide artan kişilerin, bu işe git gide daha fazla işlemci gücü yatırmaya başlaması. Sistem bu doğrultuda, piyasaya kısa sürede çok sayıda Bitcoin sürülmesini yavaşlatmak ve 10 dakikada 1 block hızını koruyabilmek için, kendi içinde otomatik olarak zorluk seviyesini ayarlıyor.

CPU Mining nedir? İşlemci (Aslında merkezi işlem birimi) madenciliği hakkında:

Bitcoin’in ilk günlerinde, herhangi bir bilgisayar ile madencilik yapmak mümkündü (hala mümkün elbette, ama maddi olarak hiç kazançlı değil çünkü oluşturduğu maliyeti, gelirinden çok daha fazla). Hatta resmi Bitcoin clienti diyebileceğimiz Bitcoin-QT kendinden mininge açık bir şekilde kullanıcıya sunuluyordu.

CPU mining dediğimiz şey, kullanılan bilgisayarın CPU, yani bilgisayarın merkezi işlem biriminin gücünden faydalanarak yukarıda bahsettiğimiz matematiksel işlemleri bilgisayara yaptırmak ve sonuç olarak Bitcoin elde etmekti.

Fakat kısa süre sonra hem Bitcoin hakkında daha fazla kişi bilgi sahibi oldu ve mining akımına kapıldı, bu da networkün toplam işlem hızını artırarak zorluk seviyesini yukarılara taşıdı. Fakat CPU madenciliği devrinin sonunun gelmesi sadece bununla olmadı. Buna sebep olan başka bir faktör daha var…

GPU Mining nedir? Ekran kartı madenciliği hakkında:

Ekran kartları, Bitcoin (ve bazı diğer coin’lerin) madenciliğinin yapılabilmesi için gerekli olan matematiksel problemleri çözmekte, işlemcilerden (CPU) daha verimlidirler. Bunun sebebi de GPU’ların (Graphics Processing Unit), yani ekran kartlarının barındırdığı işlemcilerin, floating point hesaplamalarında daha verimli olmaları ve Bitcoin çıkartmak için gerekli olan işlemlerin, yoğun olarak bu hesaplamaları kullanmaları.

Bunu, yani neden GPU ‘ların CPU’lara göre madencilik işleminde daha efektif olduklarını konuya hakim olmayanların da anlayacağı bir benzetmeyle tarif etmek gerekirse; “GPU’lar kuvvetli ve hızlı maden işçileriyse, CPU’lar daha kalifiye, beyaz yakalı işçiler. CPU’lar belki daha eğitimli ve bilgili, fakat madencilik için GPU’lar çok daha efektif.” şeklinde özetleyebiliriz.

Her neyse, özetle; GPU’ların yani ekran kartlarının bu tür işlemlerde çok daha hızlı ve verimli çalıştıkları bilgisinin geniş kitlelere yayılmasından sonra, ki bu aşağı yukarı CPU madenciliğinin (Bitcoin difficulty’nin artmış olmasından ötürü) verimliliğinin azaldığı günlere denk geliyor, insanlar devasa GPU mining rig’leri (madencilik için toplanan özel bilgisayarlar) kurmaya başladılar. Pek çok ekran kartının bir bilgisayara bağlı olarak ve/veya pek çok bilgisayarın GPU gücünün bir havuz oluşturulup toplanmasıyla oluşturulan bu rigler ile, GPU minerlar altın günlerini yaşadılar. Bu süreç aşağı yukarı 2010 sonundan – 2013 başına kadar çok karlı bir şekilde sürdü diyebiliriz. En azından geniş kitleler için…

Günümüzde ise Bitcoin madenciliği artık sadece ASIC’ler  karlılık elde edilebilecek zorluk seviyesine ulaştı…

(FPGA mining konusuna şu an burda hiç değinmeden geçiyorum, çünkü geniş kitlelere pek ulaşmadığını ve ASIC’ler tarafından pabucunun dama atıldığını söyleyebiliriz, ama yine de ilerleyen günlerde yazının bu kısmına kısa bir güncelleme ekleyebilirim…)

ASIC Mining – Uygulamaya özgü tümleşik devre madenciliği hakkında:

ASIC miner nedir sorusu kafanızı kurcalıyorsa, yukarıdaki maden işçisi örneğinden yola çıkarak, bir ASIC miner cihazı için şunu söyleyebiliriz; doğduğu günden itibaren sadece madencilik için, hatta sadece özel bir maddenin (coin’in) madenciliği yetiştirilmiş, bu yönde uzmanlaşmış bir işçi düşünün.

ASIC’ler (application-specific integrated circuit) yani Türkçesiyle uygulamaya özgü tümleşik devreler, sadece yerine getirmeleri beklenen görevler için özel olarak üretilmiş işlemciler (ve ek olarak güç kaynağı, casing vb. minimal donanımdan oluşan cihazlar) olarak düşünülebilir ve söz konusu işlemi gerçekleştirmekte diğer tüm işlemci türlerinden hem daha hızlı hem de daha verimli çalışmaktadırlar (özellikle de ısı ve enerji tüketimi açısından).

Bitcoin mining için özel olarak üretilmiş ASIC cihazlar, 2013 yılı başından(yoğun olarak nisan-mayıs’tan) itibaren kullanıcıları ile buluşmaya başladı ve Bitcoin madenciliği, geri döndürülemez olarak değişti. GPU mining, CPU mining’e göre ne kadar hızlı ve avantajlıysa, aynı şeyi ASIC – GPU arasındaki fark için de söyleyebiliriz. Bu yüzden GPU ve CPU minerlar artık işe yaramaz hale geldiler ve devir ASIC cihazlarının devri oldu. (Gerçi CPU ve/veya GPU mining yaptığınız cihazları altcoin’leri mine etmek için hala kullanabilirsiniz, kimisinde daha karlı, kimisinde daha az karlı olarak…).

ASIC cihazların dezavantajı, ise spesifik coin’lerin madenciliği dışında bir iş için kullanılamamaları. Bu sebepten ötürü, bir ASIC miner, bir coin için karlı olma seviyesini geride bırakıyorsa, o cihazı çalıştırmak kazanç değil sadece elektrik masrafını yani zarar olarak geri dönüyor. Fakat bu da, karlılık ve bitcoin madenciliği konusunu ele alacağım başka bir yazının konusu.

Peki gelecekte ne olacak?

Şimdilik öyle görünüyor ki, ASIC üreticilerinin hız savaşı, bir süre daha devam edecek. Üreticiler her 3-5 ayda bir yeni ürünlerini duyuruyorlar ve ön siparişleri alıp aylar sonrasında ürünleri müşterilere ulaştırıyorlar. Bir alternatif de, mining şirketlerinin mining hisselerini kiralamak.

Bunun dışında, şu an kısaca değinmek gerekirse, kişisel olarak sizin herhangi bir mining cihazı alıp BTC madenciliği olayına girmeniz, %99 ihtimalle, finansal olarak zarara girmenizle sonuçlanacaktır. Fakat bu demek olmuyor ki tüm coin’ler için aynı şey geçerli. Madencilik için diğer coin’leri tercih edebilirsiniz.

Sonuç: Nispeten uzun bir yazı oldu, fakat Bitcoin madenciliği konusunun yüzeyini kazımayı başardık. Yüzey diyorum çünkü tahmin edeceğiniz üzere konu, çok ama çok daha derinlikli bir konu. Bu işe derinlik katan bir başka faktör ise, pek çok farklı coin için pek çok farklı madencilik dinamiği olması. Her ne kadar süreç birbirine benzese de, hem coin’lerin gelişimleri hem de karlılık vb. konularda büyük farklar var.

İlk yayın tarihi: 1 Nisan 2014

Güncelleme: 15 Ekim 2018

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

 • Selçuk
  1 hafta önce

  Yazmışsınız etmişsiniz elinize emeğinize sağlık… merak ettiğim yıllardır aklımda olan bir sorumu desem merak ettiğim bi olay var onu buraya yazayım, bu işin başlangıç noktası malum bitcoin ilk başlarda insanlara evet bedavadan paralar kazandırdılar işte tam burasında ben zannetmiyorumki tek böyle bir sektör oluşturmak için bitcoini kurmuş olsunlar, bu yabancılar bir taşla üç beş kuş birden vurmayı iyi beceriyorlar yani diyorumki madencilikteki bu algoritmalar hesaplamalar hesaplamaların zorlaşması çözüldükçe dahada zorlaşması falan arkadaşlar bunlar bu kadar insanın bilgisayarına hesap yapdırarak neyi çözmeye çalışıyorlar acaba…. düşünsenize kaç milyon bilgisayara işlem yaptırıyorlar hangi matematik hesabını çözmeye çalışıyorlar acaba.

  4
 • mert
  2 hafta önce

  merhaba arkadaşlar bu konudan hiç anlamayan birisi olarak soruyorum lütfen yardımcı olun, eğer elektrik parasını kendi ödemediğim bir yerde yaşıyorsam ve gtx1050 ekran kartı olan bir laptop’ım varsa bu konuda herhangi bir şansım var mı?

  3
  • Kaan
   3 gün önce

   kaçak elektrik mi kullanıyon

   0
  • Ozi
   6 gün önce

   kardeş adamlar 40-50 bin TL ‘ lik sistem topluyo gtx1050 bunun yanında çerez, ilk başlarda olsaydı şansın vardı ama çok geç kaldın , sen yine de dene minergate.com ‘ dan

   2
 • Çağdaş Kent
  2 ay önce

  Güzel ve bilgilendirici bir makale olmuş, teşekkürler.

  6
 • Ertan
  2 ay önce

  Elinize, yüreğinize sağlık. Çok anlaşılır olmuş.

  10
 • Halil
  6 ay önce

  olayın özü inanılmaz 🙂 aslında bu yazıdakinin tam tersi ama örneklemeler çok yanlış ve bağlantısız. açıkçası ne söylersem söyleyim bundan daha doğru olur ama teknik olarak zaten bilgisayarın işlem bölümünde böyle bir şey TEK ŞEKİLDE YAPILIR. ancak örneklemeler nedense ters. neyse 🙂

  hiç şaşırmadım açıkçası böyle bir şeyi bilgisayarın içine sokmakla. adamın bir tanesi çocuğuna 15 bin liralık dolma kalem alıyor 🙂 ve yazısını okudum. dolma kalemi aldım en güzel tarafı ne biliyormusun ??? kargo bedava :))))))))))))))))))

  16
 • Batuhan
  7 ay önce

  Ya şu ekran kartlarını birazda bize bırakın sizin yüzünüzden piyasada ekran kartı kalmadı olanlar iki – üç katı fiyata satılıyor. asic kullanın normal işlemler için üretilmiş bilgisayar bileşenlerinden uzak durun lütfen.

  20
 • abidin
  9 ay önce

  cpu ile yapabilirmiliyiz

  39
 • silvana28
  2 sene önce

  mrb. hocam kişisel bilgisayarla mining yapılabilen alt coin varmı ve ripple madenciliği nasıl yapılıyor bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar emeğiniz içinde teşekkürler…

  49
  • Buğrahan
   8 ay önce

   Monero, etheruem, ZCash gibi coinler var. Ripple coin madencilik yapılmıyor.

   34
 • hotmeyiladresi
  2 sene önce

  Arkadaşlar merhaba olaya baya turist olan biri olarak sitedeki yazılanları anlamaya çalışıyorum sormak
  istediğim soru şu;Bir kaç farklı yerden 1 yıllık 8bin tl kadar para verildiği karşılığında günde 10 saat verilen linkin açık kalma şartıyla 19 dolar verildiği söyleniyor bu doğrumudur acaba ?

  44
  • metehanmemis
   2 sene önce

   kairos sitemi pek güvenli değil tavsiye etmem

   48
 • Çözümbende
  3 sene önce

  Hocam elektrik masrafi geliri aşiyor demişsiniz buraya kafam takildi ve söyle belkide cahilce bir cözüm geldi aklima. Rüzgar tribünü ile bu masraf sıfıra inemez mi?

  45
  • Birisi
   1 hafta önce

   Zaten uğraşan herkes para kazanır önemli olan yapmak. Oturarak para kazanılmaz bunu unutmayın.

   3
  • Onur Atam
   Onur Atam
   3 sene önce

   Cahilce değil tam tersi gayet mantıklı bir çözüm tabi ki.. Normal şartlarda 1 KW için Türkiye’de 0,40 – 0,56 TL arası ücret ödenir. Bildiğim kadarıyla güneş enerji panelleri ile bu maliyet (panel maliyetleri dahil) 0.18 – 0,25 TL te çekilebiliyor. Rüzgar tribünleri ile de mutlaka enerji maliyeti normal şebekenin altında olacaktır.

   44
 • Baris
  3 sene önce

  merhaba Bitcoin madencliği yapabilmek için illa bilgisayar üst düzeymi olmalı standart bir pc madencilik kapasitesine sahip değilmi yani hiç ücret ödemeden şansımz azda olsa 3-4 ayda 1 btc de olsa alamazmıyız

  45
  • Levent Kurt
   Levent Kurt
   3 sene önce

   Merhaba Barış bey, standart bilgisayarı geçtim en üst düzey bilgisayarlarla bile artık Bitcoin üretmek mümkün değil. Bunun için özel üretilmiş madencilik cihazları gerekiyor.

   53
 • Furkan Yılmaz
  3 sene önce

  Telefonda nasil bitcoin mining yapilir telefon s5

  50
  • Levent Kurt
   3 sene önce

   Madencilik yapabilmek için özel olarak tasarlanmış cihazlar almak gerekiyor. Telefondan ziyade herhangi bir bilgisayar ile bile şu anda madencilik yapılamıyor. Çünkü gideri getirisinden çok daha fazla.

   45
   • Furkan Yılmaz
    3 sene önce

    Xda da falan tel de bitcoin mining ile ilgili bikac program buldum ama nasil calistigini anlamadim

    52
 • s3t
  4 sene önce

  başarılı ellerine sağlık

  50
 • Burak
  5 sene önce

  Merhaba ben pbmining.com a yaklaşık 1.5 BTC ödeyerek 350 GH/s üretim gücü kiraladım. Fakat aklımda bir soru var. Birincisi bu site güvenilir mi? Ikincisi de bunlar neden kendileri Btc üretip paraya çevirmiyorlar da ücret karşılığı bize üretiyorlar. Bu işin onlar açısından kârı nedir?

  44
  • Onur Atam
   Onur Atam
   5 sene önce

   Hash kiralayanlar ve özellikle kurumsal büyüklükte kiralama yapan firmalar, ellerindeki toplam T,G,M,hash/s gücünün belirli bir yüzdesini (Örn:%25) kendileri için üretime ayırır ve geri kalanını talep eden kullanıcılara kiraya verir. Bu işi yapan firmalar zaten uzun süredir kendi adlarına üretim yaptıkları için, ellerinde yeteri kadar Btc bulunmaktadır. Toplam üretim maliyetini karşılayacak oranda üretimi kendilerine ayırarak geri kalan tüm kiralama ücretlerinden kar elde ederler. Aslına bakılırsa zorluk derecesinin her geçen gün artması nedeniyle kiralayanlar belirli bir sürede geri alacakları parayı peşin olarak şirkete ödemektedir. Üretilen Kripto paranın değer kazanma olasılığı kiralayan için “ekstra umut satın alma” halini almaktadır. Çünkü zorluk derecesinin yükselme eğrisi ile fiyat dengesi çakıştığında tek kar eden, kiralama yapan firma/kişi olur. Çünkü kendisi üreterek uzun vadede elde edeceği değeri, peşin olarak kiralayandan almaktadır. Ben böyle düşünüyorum.. Daha detaylı bilgisi olanların katkı sağlaması yerinde olur.

   46