X


Ortak Bir Müslüman Kripto Para Birimi Mi Geliyor?

İran, Malezya ve Türkiye yaptıkları son görüşmede ortak bir kripto para birimi görüşünü tartıştı...
19:00
22 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, 2019 Kuala Lumpur Zirvesi sırasında Malezya Başbakanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmelerde ortak bir Müslüman kripto varlığı önerisinde bulundu. Rouhani, bu hareketin Müslüman ülkeler arasındaki işbirliğini güçlendireceğini ve Amerika’nın manipülasyonlarına karşı direnci artıracağını ifade etti.

Müslüman Kripto Para Birimi

Zirveyi düzenleyen Malezya Başbakanı Mahathir Mohamad‘nın bu fikre sıcak baktığı ifade edildi. Mohamad konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Bunu ilk kez duyuyoruz. İran ve Türkiye, ABD dolarına alternatifler kullanmamız gerektiği görüşündeler. Kendi para birimlerimizi kullanabilir veya ortak bir para birimi tasarlayabiliriz.

Malezyalı yönetiic sözlerine, “Bu fikri uzun zaman önce dile getirdim ve o zaman birkaç denememiz vardı. Ancak süper güçler bize karşı harekete geçmeye karar verdiler. Bizi farklı bir para birimi kullanmaya ittiler.” şeklinde devam etti.

İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani ise yaptığı açıklamalarda şunları dile getirdi:

Yeni teknolojilerle, Müslüman dünyasında kripto para biriminin avantajlarından faydalanıp kazanç elde etmek ve teknoloji sektöründe inovasyon, araştırma ve geliştirmeyi desteklemek için yeni bir para birimi kurabiliriz.

Tabii ki, ABD yaptırımlarının dikkate alınması gereken tamamen önemsiz bir gerçek de var. İran, Başkan Trump’ın Ortak Kapsamlı Eylem Planından tek taraflı olarak çekilmesinin ardından ABD yaptırımlarını yeniledi. Türkiye de Suriye sınır bölgelerindeki Kürt güçlerine yönelik eylemlerinin ardından geçtiğimiz hafta Senato tarafından onaylanan yaptırımlara tabii tutuldu.

Bunun yanında Türkiye zaten Blockchain ve kripto para birimi üzerinde çalışmaya başladığını dile getirdi. 

Birleşik İslami bir kripto için bu planlar devam ederse, ABD yaptırımları güçlerini daha fazla kaybetmeye devam edebilir.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar