X

Sıcak Gelişme: Türkiye’nin Dijital Parası Geliyor!

Türkiye'nin dijital para birimi yakında piyasaya çıkacak mı?
13:55
4 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para sektörü ve blockchain teknolojisi kesinlikle her alanda inanılmaz bir gelişme sergilemeye devam ediyor. Kripto paralar sadece sektörel olarak değil, aynı zamanda ülke bazında da neredeyse dünyanın her yerine yayılmış durumda. Ülkemiz Türkiye içerisinde de daha önce Ticaret ve Milli Eğitim Bakanlığı gibi önemli kurumlar blockchain teknolojisine yönelik ufak çaplı hamleler yapsa da, bugün yayınlanan yeni bir bildiri bunların hepsini geride bırakacak gibi duruyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı ülkeye yönelik birçok konuya değinirken, kripto para yatırımcılarının ilgisini ise Mali Piyasalar bölümü çekecek gibi gözükmekte.

Yayımlanan plan içerisinde ”uluslararası ticaret sisteminde kabul görecek alternatif para ve ödeme sistemleri geliştirilmesi amacıyla ülke işbirlikleri tesis edilecek ve çalışmalar sürdürülecektir” ifadesine yer verilmekte ve bunun Kalkınma Planı doğrultusunda devam ettirileceği vurgulanmakta. İlgili ifadenin altında ise ticaret yapılan hedef ülkelerin merkez bankalarıyla ödeme sistemlerinin uyumlu çalışması imkanlarının araştırılıp arttırılacağı belirtiliyor.

Merkez Bankası Destekli Dijital Para

Blokzincir teknolojisine de vurgu yapılan Tedbir 249.5.’de, bu altyapıyı kullanan dijital merkez bankası parasının uygulamaya konulacağı da müjdeleniyor. TÜBİTAK ve TCMB aracılığıyla Anlık Ödeme Sisteminin tasarım ve yazılım geliştirme aşamalarının tamamlanacağı ve yakında test çalışmalarına başlanacağı bilgisi de paylaşılmakta.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar